• BIST 105.101
  • Altın 147,354
  • Dolar 3,4874
  • Euro 4,1874
  • İstanbul : 31 °C
  • Ankara : 29 °C
  • İzmir : 31 °C

MEB'de Bakan Torpili ve Başbakandan Müsteşara Özel Görev İddiası

MEB'de Bakan Torpili ve Başbakandan Müsteşara Özel Görev İddiası
"Nabi Avcı, bunu yapan ilk bakan olarak tarihe geçecek…" dedi ve MEB'deki uygulamalar ve Müsteşar Tekin ile ilgili dikkat çeken iddiaları yazdı.

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, bugünkü yazısında Milli Eğitim Bakanlığı ve Bakan Nabi Avcı ile ilgili çarpıcı iddialarda bulundu.

Saygı, MEB'de torpilin etkin olduğunu ve bunun da MEB mevzuatındaki 76. Maddeye dayandırılarak yapıldığını belirtti. Saygı'nın, bakanlığın üst düzey yetkilisinden aldığı bilgiye dayandırarak açıkladığını belirttiği bir diğer önemli iddiası ise "Müsteşar Tekin'e Mil­li Gö­rü­ş’­e ya­kın genç­lik ye­tiş­ti­r­me gö­re­vi ve­ril­diği ve Tekin'in Bakan'a değil direkt olarak Başbakan'a bağlı olarak çalıştığı" oldu.

İşte, Saygı'nın analizinin dikkat çeken bölümleri:

"Bakan Torpili"ne 76. Madde Kılıfı mı?

Mil­li Eği­tim Ba­kan­lı­ğı mev­zu­atın­da yer alan 76. Mad­de; ba­kan­la­ra öğ­ret­men­le­ri is­te­di­ği yere ata­ma yet­ki­si ve­ri­yor. Ata­ma­la­rın öğ­ret­men­ler ara­sın­da ay­rım ya­pıl­ma­dan gerçekleşme­si için bu­gü­ne ka­dar kul­la­nıl­ma­yan mad­de Na­bi Av­cı ile bir­lik­te iş­ler­lik ka­zan­dı. Ba­ka­n’­ın, ‘tor­pi­l’ bu­lan öğ­ret­meni is­te­di­ği ye­re ata­ma­sı eği­tim­ci­ler ara­sın­daki hu­zur­suz­lu­ğu ar­tır­dı.

'Torpil'lilerde 'Mülakat' Aranmıyor

Ba­kan­lık­ta, 5 bi­ne ya­kın eği­tim­ci şu­be mü­dür­lü­ğü için ‘mü­la­ka­t’­a çağ­rıl­ma­yı bek­ler­ken, ‘tor­pi­l’ bu­lan­la­rın İl Mil­li Eği­tim Mü­dür Yar­dım­cı­sı ola­rak atan­dık­la­rı da or­ta­ya çı­ktı. O isim­ler ara­sın­da A.B, Y.D. ve A.O.’nun ol­du­ğu öğ­re­nil­di. Bu ki­şi­le­rin, kı­sa sü­re son­ra ba­kan­lı­ğa şu­be mü­dü­rü ola­rak ata­na­cak­la­rı da öne sü­rül­dü. Kad­ro­lar ve ata­ma ya­pı­la­cak il­ler be­lir­len­me­den, baş­vu­ru­lar alın­ma­dan ‘tor­pil­li’ olan­la­rın iş­lem­le­ri­nin ya­pıl­dı­ğı­na dik­kat çe­ken yet­ki­li­ler, “Ba­kan ve müs­te­şa­rın bu ata­ma­lar­da­ki key­fi tu­tu­mu ve skan­dal uy­gu­la­ma­la­rı­na ta­nık olu­yo­ru­z” de­di.

Milli Görüş'e Yakın Gençlik Yetiştirme Görevi 

Öztürk, analizinde dikkat çeken bir başka iddiaya daha yer verdi. Buna göre, ba­kan­lı­ğın bir üst dü­zey yet­ki­li­si, Müs­te­şar Yu­suf Te­ki­n’­e, Mil­li Gö­rü­ş’­e ya­kın genç­lik ye­tiş­ti­r­me gö­re­vi ve­ril­diğini, Tekin'in, bu­nun ça­ba­sı için­de olduğunu ve Ba­ka­n’­a de­ğil, doğ­ru­dan Baş­ba­ka­n’a bağ­lı ça­lı­ştığını açıkladı.

Bu haber toplam 836 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Habercimiz | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim