4B9Ba5Cbc7680F24E1506D740Ee8Baac.jpg
20 okunma

ASKİ’den “Hot Tapping” uygulaması

ABONE OL
15 Mayıs 2024 12:51
4B9Ba5Cbc7680F24E1506D740Ee8Baac.jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ASKİ Genel Müdürlüğü, yeni teknolojileri bünyesine katarak içme suyu altyapı hizmetlerini modernize ediyor. ASKİ, bu kapsamda Hot Tapping adlı cihazı satın aldı. Cihaz, canlı hatta su borusunu kesmeden delme işlemi yapabilecek ve canlı hattan branşman alınırken bölgede su kesintisi uygulanmasına gerek kalmayacak. 

Hot Tapping’in kullanımına ilişkin bilgi veren ASKİ Genel Müdürü Memduh Aslan Akçay, “Bu cihazın satın alınması,  ASKİ için çok gerekli diyebileceğimiz önemli yatırımlardan bir tanesi. Daha önce bir arıza yaşandığında veya branşman almamız gerektiğinde hattaki suyu kesmemiz gerekiyordu. Yani vatandaşlarımızı bir süre susuz bırakmamız söz konusuydu. Ancak bu yatırımdan sonra işlemi hattı kesmeden yapabileceğiz. Vatandaşlarımıza rahatsızlık vermeden, susuz bırakmadan branşman alabileceğiz. ASKİ olarak vatandaşa hizmeti kesintisiz devam ettirebileceğiz.” dedi.

Hot Tapping cihazı, ilk olarak 8 Mayıs 2024 tarihinde Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi arazisi içinde yer alan P9 Pompa İstasyonu’nu besleyen ana isale hattı üzerinde kullanıldı. Söz konusu çalışmada Hot Tapping kullanılmasaydı Ankara’nın yaklaşık dörtte birinde en az bir gün süreyle su kesintisi uygulanması gerekecekti. En az bir günlük su kesintisinden Altındağ ilçesinin tamamı, Mamak’ın yüzde 70‘i, Gölbaşı’nın yüzde 15’i, Keçiören’in yüzde 10’u, Çankaya’nın ise yüzde 5‘i olumsuz etkilenecekti. Cihaz sayesinde kentte su kesintisi yapılmasına gerek kalmadan yeni bir branşman hattı oluşturuldu.

Hot Tapping cihazının bu çalışmada kullanımı; aynı zamanda yaklaşık 5 bin metreküp suyun tasarruf edilmesini de sağladı. Çünkü kenti besleyen ana isale hattında kesinti ve tahliye işlemleri yapılmasına gerek kalmadı. Hot Tapping cihazı, yaklaşık 15 canlı bağlantı çalışması yapılması durumunda maliyetini çıkarmış olacak.

Hibya Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP