13D754E53Bd6086Fbd755F9292C5Ef23.Jpg
  • Habercimiz
  • Dünya
  • Avrupalı çiftçiler, Belçika-Hollanda sınırını kapattı
20 okunma

Avrupalı çiftçiler, Belçika-Hollanda sınırını kapattı

ABONE OL
2 Şubat 2024 21:18
13D754E53Bd6086Fbd755F9292C5Ef23.Jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupalı Çiftçiler Belçika-Hollanda Sınırını Traktörleriyle Kapattı

Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki çiftçilerin isyanı sürüyor. AB’nin tarım politikalarına karşı protestolarını sürdüren Belçikalı çiftçiler, gece saatlerinden itibaren traktörleriyle yola çıkarak Hollanda sınırına ulaştı. Hollandalı çiftçiler de sınırdaki protestoya destek verdi. Belçika tarafındaki çiftçiler Arendonk’ta, Hollanda tarafındakiler Hazeldonk’ta bir araya gelerek barikatları ateşe verdi. Otoyollarda uzun araç kuyrukları oluşurken, Hollandalı yetkililer zorunlu olmadıkça Belçika’ya seyahat edilmemesini tavsiye etti.

Avrupalı Çiftçiler, Belçika-Hollanda Sınırını Kapattı

“Artan Maliyet, Haksız Rekabet ve Sıkı Kurallar Arasında Eziliyoruz” Çağrısı

Avrupalı çiftçiler, AB’nin Yeşil Anlaşması’nın içerdiği pestisit ve herbisit yasaklarına ve Brezilya ile Arjantin’den daha fazla sığır eti ithal edilmesini sağlayacak yeni bir anlaşmaya karşı çıkıyor. Hayvan refahıyla ilgili katı kurallara bağlı olmadıkları için söz konusu ülkelerle rekabet etmenin son derece zor olduğunu belirten çiftçiler, üretim maliyetlerindeki artış, sıkı çevre düzenlemeleri ve haksız rekabet arasında ezildiklerini belirtiyor. Çiftçilere göre, çelişkili politikalar sonucu tarım endüstrisi, hem gıda üretimini artırmaya hem de tarımın çevre üzerindeki etkisini azaltmaya çalışıyor.

Avrupalı Çiftçiler, Belçika-Hollanda Sınırını Kapattı

Protestolar Sonrası Traktörler Sınırdan Kaldırıldı

AB ülkelerindeki çiftçilerin Belçika-Hollanda sınırını traktörleriyle trafiğe kapatması sonrasında protestolar sona erdi. Çiftçilerle AB yetkilileri arasında yapılan görüşmeler sonrası çiftçiler, traktörlerini sınırdan kaldırmayı kabul etti. Görüşmelere Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Belçika Başbakanı Alexander De Croo da katıldı. Görüşmelerin ardından yapılan açıklamada, AB’nin tarım politikalarında bazı değişiklikler yapılması kararlaştırıldığı bildirildi. Ayrıca, çiftçilere mali destek sağlanması ve çevre düzenlemelerinin daha esnek hale getirilmesi konularında da anlaşma sağlandı.

Avrupalı Çiftçiler, Belçika-Hollanda Sınırını Kapattı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP