Bc317349D1F9F0C0Ca5F03265E028Dcd.jpg
18 okunma

Babacan: Göstermelik alınacak birkaç tedbir ile ekonomiyi düzeltemezsiniz

ABONE OL
13 Mayıs 2024 16:15
Bc317349D1F9F0C0Ca5F03265E028Dcd.jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, kamuda tasarruf tedbirlerinin açıklanmış olmasını önemli ve olumlu bir adım olarak gördüğünü ifade etti.

Açıklanan paketin yetersiz olduğunu da vurgulayana Babacan, şunları söyledi:

"Esas kara delik olan Kamu Özel İşbirliği projeleriyle ilgili bir adım yok. İsraf ve yolsuzluğun esas kaynağı olan Kamu İhale Yasasıyla ilgili adım yok. Siyasi Etik Yasası'na ilişkin bir plan yok. Varlık Fonu gibi paralel Hazine uygulamalarına son vermekle ilgili bir adım yok. Anayasa’ya ve Meclis’in bütçe hakkına aykırı olan Cumhurbaşkanı’na çok yüksek tutarda ödenek ekleme yetkisinin iptaline ilişkin bir adım yok. Sayıştay denetiminden kaçınma, ihale yasasından muafiyet gibi kötü alışkanlıklara derhal ve net biçimde son vermeyle ilgili bir adım yok. Özel hesap, özel ödenek, fon gibi denetimsiz ya da şeffaf olmayan yollarla harcama yapma uygulamasına son vermeyle ilgili bir adım yok."

Ali Babacan, hazine dışındaki kurumların Kamu Özel İşbirliği kapsamında devlet adına garanti vermesini engellemeye ilişkin madde olmadığını belirtti. Babacan, "Kamu borçlanmasında ve kamu garantilerinde kur, faiz, likidite, re-finansman ve kredi risklerinin basiretli biçimde yönetimi için daha bağlayıcı ilke ve kurallara ilişkin bir adım yok. Mali Kural uygulamasını hayata geçirmeye ilişkin bir adım yok. İktidarın tepesindeki uçak saltanatına son vermeyle ilgili adım yok. Elde edilecek tasarruf tutarına ilişkin bir hesaplama yok. Sadece göstermelik olarak alınacak birkaç tedbir ile ekonomiyi düzeltemezsiniz" dedi.

Açıklanan tedbirlerin, kamunun her birimi tarafından uygulanması için uygulamaya en üstten başlatılması gerektiğini ifade eden DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Soruyorum: Siz tasarruf konusunda samimi misiniz Cumhurbaşkanı Erdoğan?" ifadesini kullandı.
Hibya Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP