D01E69C6D85Cc6612915803Fd08Ec05A.jpg
41 okunma

Bakan Kacır, Yalova Meyve Suyu Üretim Merkezi’ni açtı

ABONE OL
11 Mart 2024 14:49
D01E69C6D85Cc6612915803Fd08Ec05A.jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

## Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır’dan Yalova’ya Meyve Suyu Üretim Merkezi Açılışı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, **Yalova Meyve Suyu Üretim Tesisi’**nin açılışını gerçekleştirdi. Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü’nde düzenlenen törende konuşan Bakan Kacır, Yalova’nın ilk coğrafi işaretli ürünü olan **Yalova aronyasının** üretim hacmini artıracak ve şehrin tarım potansiyelini ortaya çıkaracak projeyi hayırlı diledi.

## Yalova’nın Kalkınmasına Katkı

Bakan Kacır, yatırım teşvikleriyle sanayiye katkı sağladıklarını ve KOBİ’lere destek verdiklerini söyledi. Yalova’ya yaptıkları yatırımlarla şehrin çehresini değiştirdiklerini belirten Kacır, “Şehrimizde 133,3 milyar lira yatırım ve 48 bin 500’den fazla nitelikli istihdamın önünü açtık” dedi.

**Resim:** Bakan Kacır, Yalova Meyve Suyu Üretim Merkezi açılış kurdelesini keserken

KOSGEB desteklerinden faydalanan KOBİ sayısını 5 bin 100’ün üzerine çıkardıklarını belirten Kacır, “Yalova’da 4 OSB kazandırdık ve 5 bin yeni istihdam oluşturduk” diye konuştu.

## Bilim, Teknoloji ve Yerel Lezzetlerin Desteklenmesi

Kacır, TÜBİTAK programları kapsamında Yalova’daki 73 projeye 342 milyon lira destek verdiklerini söyledi. Yalova’da Deneyap Teknoloji Atölyesi kurduklarını ve “Yalova aronyası, Çınarcık işi ve Yalova kivisi” gibi yerel lezzetleri koruyup tanıttıklarını belirtti.

**Resim:** Bakan Kacır, Yalova Meyve Suyu Üretim Tesisi’ni gezerken

## Kalkınma Projelerine Destek

Kalkınma Ajansı destekleriyle kadın ve genç istihdamını desteklediklerini vurgulayan Kacır, Yalova’da kamu kurumlarına ve sivil toplum örgütlerine 171 kalkınma projesine 291,3 milyon lira destek sağladıklarını söyledi. Bugün de “Üzümsü Meyvelerle Yalova’da Kır Kent Elele” projesinin açılışını gerçekleştirdiklerini kaydetti.

**Resim:** Bakan Kacır, Yalova Meyve Suyu Üretim Tesisi’nde üretim alanını inceliyor

## Yalova Meyve Suyu Üretim Tesisi

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın desteklediği 4,4 milyon liralık proje kapsamında meyve suyu üretim tesisi kurduklarını belirten Kacır, “Yöresel meyve üretimini destekleyecek ve bölgesel kalkınmayı hızlandıracak bu tesisi üreticilerimizin hizmetine sunduk” dedi.

Bakan Kacır, Yalova’nın kalkınma yolculuğunda her zaman destek olacaklarını ifade ederek, “Şehrimizi son 22 yılda olduğu gibi kalkındırmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP