8Dfa2Cd472252B63B634411B395C88B3.Jpg
6 okunma

Bitki korunma ürünleri satışı yapanlar bilgilendirildi

ABONE OL
4 Ekim 2023 14:06
8Dfa2Cd472252B63B634411B395C88B3.Jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bitki Koruma Ürünleri

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, ruhsatlı bitki koruma ürünleri satış yetkisi olan bayilerine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda, Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ve Depolanması Hakkındaki Yönetmelik’i kapsayan mevcut çalışmalar, mevzuat değişiklikleri ve kare kod sistemi ile ilgili konular anlatıldı.

Katılanlar

Toplantıya; İl Tarım Müdürü Esra Uzun, Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Doç. Dr. Ayşe Yazlık, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Gülden Ak, İlçe Müdürleri, Bitki Koruma Ürünleri Bayi Sorumlu Yöneticileri, Bayi İşletme Sahipleri ve İlçe Müdürlüğünde görevli teknik personel katıldı.

Alternatif Mücadele Metotları

İlimizdeki tarımsal arazinin yüzde 80’inin yüzde 12 ve üzeri meyile sahip olduğu özellikle heyelan ve sel riski bulunan alanlarda bitki koruma ürünlerinin kullanımının azaltılması amacıyla alternatif mücadele metotlarının uygulanması önem arz ediyor. Bir diğer önemli ayrıntı ise Kırsal Kalkınma Destekleri çerçevesinde yabancı ot mücadelesinde sırt pülverizatörü veya hidrolik tarla pülverizatörü makine ekipman desteklemelerine başvuru yapılabilmesi.

Takip Sistemi

Tarımsal ilaçlarda kayıt ve izlenilebilirlik konusunda 2019 yılından bu yana Bitki koruma ürünleri sistemi aktif bir şekilde kullanılıyor. İlaçlar üretim aşamasından nihai tüketiciye kadar takip edilebiliyor ve bayilerin de sistemi aktif olarak kullanması gerekiyor.ResimResimResimResim

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP