B1Eaa6063B8B3Afa206413E2E70Decec.jpg
  • Habercimiz
  • Ekonomi
  • Bursa Ticaret Borsası, sürdürülebilir geleceğe öncülük ediyor
24 okunma

Bursa Ticaret Borsası, sürdürülebilir geleceğe öncülük ediyor

ABONE OL
12 Mart 2024 11:45
B1Eaa6063B8B3Afa206413E2E70Decec.jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

## İklim Kriziyle Mücadele Edilmezse 21. Yüzyılın Sonunda %24’lük Tür Yok Olma Tehlikesi

Bursa Ticaret Borsası (Bursa TB), çevre bilinci ve sürdürülebilirlik farkındalığı yaratmak amacıyla çevrimiçi eğitim platformu Bursa TB Akademi’de yeni eğitim dönemine başladı.

### Çevre ve Doğa Krizleri

Dijital platformda düzenlenen ilk eğitim, “Çevre ve Doğa Krizleri” konusunu işledi. Eğitmen Senem Tanju, küresel ısınma, iklim değişikliği, habitat kaybı ve kirliliğin doğal yaşamın yok olmasına ve ekosistemin bozulmasına yol açtığını belirtti.

Tanju, bu krizlerin arkasındaki ana etkenleri plansız kentleşme, aşırı tüketim ve kaynakların yanlış kullanımı olarak sıraladı. “Doğal dengenin tehlikeye girmesi, gelecek nesiller için endişe verici bir tablo oluşturuyor” diyen Tanju, iklim kriziyle mücadele edilmezse 21. yüzyılın sonuna kadar mevcut canlı türünün %24’ünün yok olma riskiyle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

### Sürdürülebilir Gelecek İçin Kolektif Çaba

Tanju, sürdürülebilir bir gelecek için doğayı korumak ve kaynakları sürdürülebilir bir şekilde kullanmak gerektiğini vurguladı. Enerji verimliliği, yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş ve sorumlu tüketim alışkanlıklarının benimsenmesinin önemli olduğuna dikkat çekti.

İklim krizinin iş dünyasını da olumsuz etkilediğini belirten Tanju, “Şirketler, çevresel sorumluluklarını yerine getirerek sürdürülebilir iş modelleri oluşturmalıdır” dedi.

### Bursa TB’nin Çalışmaları

Bursa TB Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, iklim değişikliği ve çevre sorunlarının günümüzün en acil meseleleri olduğunu vurguladı. Sürdürülebilir bir gelecek için iklim kriziyle mücadele edilmesi gerektiğini belirten Matlı, “Bursa TB olarak çevresel bilinç düzeyini yükseltmeyi hedefliyoruz” dedi.

### Ücretsiz Eğitimler

Bursa TB Akademi’deki “Çevre ve İnsan” eğitim serisi, “Eko-Anksiyete” ve “Doğa ve İnsan” eğitimlerini de kapsayacak. Ayrıca, firmaların sürdürülebilirlik konularında bilgi ve yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan Sürdürülebilirlik Teknik Uzman Eğitimi de düzenlenecek. Ücretsiz eğitimlere www.btbakademi.org adresinden başvurulabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP