A4Fb0D2389E0A23Aacea13B90D8565Da.jpg
12 okunma

Çin Ticaret Bakanlığı: ABD’nin tek taraflı ek gümrük vergisine karşı çıkıyoruz

ABONE OL
14 Mayıs 2024 16:18
A4Fb0D2389E0A23Aacea13B90D8565Da.jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çin Ticaret Bakanlığı, ABD’nin Çin menşeli ürünlere yönelik tek taraflı ek gümrük vergisine karşı çıktıklarını açıkladı.

Edinilen bilgilere göre, ABD tarafı kısa süre önce 301. madde tarife tedbirine yönelik dört yıl süreli değerlendirme sonucunu açıkladı ve bu tedbir temelinde elektrikli araçlar, lityum iyon pilleri, kritik maden kaynakları, yarı iletkenler, çelik, alüminyum, liman vinçleri ve kişisel koruma donanımları gibi Çin’den ithal edilen ürünlere daha yüksek tarife uygulayacaklarını ilan etti. Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü bugün bir açıklama yaparak konuyu değerlendirdi.

Sözcü, ABD tarafının iç siyasetten hareket edip, 301. madde tarifeyi yeniden değerlendirme prosedürünü kötüye kullandığını, ticari ve ekonomik sorunu siyasileştirmeye kalkıştığını, bunun tipik siyasi manipülasyon olduğunu ve Çin tarafının bundan büyük hoşnutsuzluk duyduğunu belirtti.

Dünya Ticaret Örgütü’nün çoktandır ABD’nin söz konusu ek tarife tedbirinin Örgüt’ün kurallarına aykırı olduğu şeklinde kararı bulunduğuna dikkati çeken sözcü, ABD tarafının bu kez 301. madde tarifesini daha da yükseltmesinin ABD Başkanı Joe Biden’ın “Çin’in gelişmesini kısıtlamama” ve “Çin ile ayrışma yapmama” taahhütlerine aykırı olduğunu, bunun iki ülkenin liderleri arasında varılan görüş birliği ruhuna uymadığını ve ikili işbirliğinin atmosferini ciddi şekilde etkilediğini vurguladı.

Sözcü, ABD tarafının derhal yanlış eylemlerini düzeltmesi ve Çin’e ek tarife tedbirini ortadan kaldırması gerektiğine işaret ederek, aksi halde Çin’in kendi haklarını korumak için kararlı tedbirler alacağını söyledi.
Hibya Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP