Bbb23E816Cdf391B8668Ace0Bb616Bca.jpg
6 okunma

Kanser riskini sağlıklı beslenerek azaltın

ABONE OL
4 Ekim 2023 13:31
Bbb23E816Cdf391B8668Ace0Bb616Bca.jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kanserin Nedenleri

Kanserin nedenleri, genetik faktörden çevresel faktöre kadar çeşitlilik göstermektedir. Dyt. Sena Çelik, sağlıksız ve yanlış beslenme alışkanlıklarının da kanser riskini arttırabileceğini belirtiyor.

Kansere Karşı Koruyucu Besinler

Kansere karşı koruyucu etkileri olduğunu ifade eden Dyt. Sena Çelik, renkli meyve ve sebzelerin, tam buğday ve yulaf gibi tahılların, düşük yağlı protein kaynaklarının, zeytinyağı, avokado ve balık gibi sağlıklı yağların, omega-3 yağ asitleri bakımından zengin balıkların, portakal, mandalina ve limon gibi turunçgillerin, sarımsak ve soğanın kanser riskini azaltabileceğini söylüyor.

Doymuş Yağ Tüketiminin Riskleri

Doymuş yağ tüketiminin, özellikle meme, prostat ve kolon kanseri gibi bazı kanser türleri riskini artırabileceğine dikkat çeken Dyt. Çelik, aynı şekilde kırmızı ve işlenmiş et tüketiminin de kolon kanseri oluşumuna neden olabileceğini hatırlatıyor.

Kanser Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken Besinler

Kanser hastalarına işlenmiş gıdalar, fast-food ürünleri, cipsler, şekerli içecekler, trans yağlar, alkol ve yüksek tuzlu gıdalardan uzak durmaları tavsiye ediliyor. Ayrıca laktoz tolerensleri olmayanlar, alternatif süt ürünleri veya laktozsus ürünler tüketebiliyor.

Özet

Kanserin nedenleri arasında genetik faktörden çevresel faktöre kadar bir çok etkenin rol oynadığı görülüyor. Beslenme alışkanlıklarının da etkili olduğu ifade edilen kansere karşı koruyucu besinlerin arasında; meyve ve sebzeler, tam tahıllar, protein kaynakları, sağlıklı yağlar, balık, turunçgiller, sarımsak ve soğan sayılabilir. Doymuş yağ tüketiminin ve işlenmiş gıdalardan, fast-food ürünlerden, cipslerden kaçınılması öneriliyor. Kanserli hastaların beslenme planlarını kişiselleştirmesi de önem arz etmekte.Resim

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP