Aaed969D548693A62Fb9428C6F5Dfb9C-1.Jpg
30 okunma

Sarıyer’de kiliseye silahlı saldırı olayına ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı

ABONE OL
1 Şubat 2024 23:36
Aaed969D548693A62Fb9428C6F5Dfb9C-1.Jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sarıyer’deki Kilise Saldırısına İlişkin Yeni Detaylar Ortaya Çıktı

Sarıyer’de Kiliseye Silahlı Saldırı Olayına Ilişkin Yeni Detaylar Ortaya Çıktı

28 Ocak’ta Sarıyer’de bulunan Santa Maria Kilisesi’nde düzenlenen silahlı saldırıya ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı. Saldırıda 52 yaşındaki Tuncer Cihan hayatını kaybetmiş ve çok sayıda kişi yaralanmıştı.

Saldırının Detayları

Sarıyer Cumhuriyet Savcılığı’nın sevk yazısında yer alan bilgilere göre, saldırı günü kilisede 31 kişi Pazar Ayinini yürütüyordu. Saldırı öncesi, kiliseyi keşif yaptıkları ve DEAŞ silahlı terör örgütü üyesi oldukları belirlenen şüpheliler Amirjon K. ve David T. otomobille olay yerine geldi.
Şüpheliler, otomobillerini yakın bir bölgeye bıraktıktan sonra, tanınmamak için yüzleri maskeli şekilde ve tabancalarla kilise kapısına geldi. Bu sırada Tuncer Cihan kiliseden içeri giriyordu. Kiliseye önden giren şüpheli David T., tabancasının kabzasıyla Cihan’ın başına vurdu ve daha sonra kilisede bulunanlara hedef gözetmeksizin ateş etmeye başladı. Daha sonra, David T. Cihan’ın kafasına ateş ederek olay yerinde öldürdü. Şüpheli kilisede bulunanlara yönelik ateş etmeye devam etmek istedi ancak tabancası ara ara tutukluluk yaptı.

Şüphelilerin Yakalanması ve Soruşturma

Saldırıdan sonra olay yerinden kaçan şüpheliler, daha sonra polis tarafından yakalandı. Şüphelilere yönelik soruşturma sırasında, şüphelilerin olay öncesi Kayseri’ye giderek burada örgütsel toplantı yaptıkları ortaya çıktı. Ayrıca, şüphelilerden ele geçirilenler arasında tıraş makinesi ve yeni kesilmiş uzun sakallar bulundu. Şüphelilerden David T.’nin, eylemden sonra uzun sakallı olduğu ancak yakalandığı sırada sakalları kesilmiş halde olduğu kaydedildi.

Saldırının Üstlenmesi

Saldırının ardından, DEAŞ terör örgütü yaptığı açıklamada saldırıyı üstlendi. Örgüt, saldırıya ilişkin DEAŞ‘a arka çıkan yayınlar yapan bir sitede paylaşım yaptı. Saldırıda kullanılan silahların, şüphelilerin kullandıkları araçla birlikte ormanlık alanda bulunduğu öğrenildi.

Sonuç

Sarıyer’deki kiliseye düzenlenen silahlı saldırıya ilişkin soruşturma devam ediyor. Şüpheliler, silahlı terör örgütüne üye olmak ve tasarlayarak kasten öldürme suçlarından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP