C7C4854Cedd7363A590980C8B62873A9.Jpg
  • Habercimiz
  • Politika
  • TBMM Başkanı Kurtulmuş: “Vekalet savaşları üzerinden gelinen noktayı çok yakinen takip ediyor ve bunu Türkiye’nin lehine öngörebilecek adımları atmaya gayret ediyoruz”
17 okunma

TBMM Başkanı Kurtulmuş: “Vekalet savaşları üzerinden gelinen noktayı çok yakinen takip ediyor ve bunu Türkiye’nin lehine öngörebilecek adımları atmaya gayret ediyoruz”

ABONE OL
1 Şubat 2024 18:07
C7C4854Cedd7363A590980C8B62873A9.Jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM Başkanı Kurtulmuş: “Vekalet savaşları üzerinden gelinen noktayı çok yakinen takip ediyor ve bunu Türkiye’nin lehine öngörebilecek adımları atmaya gayret ediyoruz”

Tbmm Başkanı Kurtulmuş: “Vekalet Savaşları Üzerinden Gelinen Noktayı Çok Yakinen Takip Ediyor Ve Bunu Türkiye’nin Lehine Öngörebilecek Adımları Atmaya Gayret Ediyoruz”
TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin terörle mücadelede zorlu bir geçmişe sahip olduğunu ve vekalet savaşlarının sonuçlarını yakından takip ettiğini söyledi.

Kurtulmuş, Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde 1. Mecliste gerçekleştirilen “Diplomat Akademisi Kampı” kapanış dersinde konuştu. “Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)”nin milli iradenin karargahı olarak görevine devam edeceğini vurgulayan Kurtulmuş, gençlere güvendiklerini söyledi ve “Türkiye’nin en büyük geleceği ne topu, ne tüfeği, ne askeri gücü, ne sadece ekonomik gücü değildir. Bunun çok daha üstünde Türkiye’nin en büyük gücü, inanmış, kenetlenmiş ve milli hedefler istikametinde güçlü bir şekilde yürüyen yetişmiş genç kadrolar, bu büyük güç genç arkadaşlarımızdır.” diye konuştu.

Türkiye’nin Dış Politikada Gücünü İlkeli Pazarlıklarla Arttırdığını Belirten Kurtulmuş

Tbmm Başkanı Kurtulmuş: “Vekalet Savaşları Üzerinden Gelinen Noktayı Çok Yakinen Takip Ediyor Ve Bunu Türkiye’nin Lehine Öngörebilecek Adımları Atmaya Gayret Ediyoruz”
Yaşanan dönemi çok iyi anlamak gerektiğini vurgulayan Kurtulmuş, “İçinden geçmekte olduğumuz süreç dünyanın en problemli, en büyük çatışmaların, en büyük gerilimlerin yaşandığı dönemlerinden birisidir. Hatta 2. Dünya Savaşı öncesindeki döneme neredeyse birebir benzemektedir. Dünyanın her bölgesinde güç mücadelesi içerisinde olunan, çekişmenin, çatışmanın, güç kavgasının yaşandığı bir dönemdeyiz.” dedi.

Kurtulmuş, 11 Eylül olaylarıyla birlikte güvenlik meselesinin yeniden gözden geçirilmeye başlandığını ve terör örgütlerinin yeni denklemler oluşturmaya çalıştığını söyledi. “Bazı Batılı ülkeler terör örgütlerini kendi dış politikalarının bir kartı olarak görmüş ve bunları bir araç haline getirmişlerdir. DEAŞ’ın kısa süre içerisinde kurularak Suriye ve Irak başta olmak üzere bölgemizde bütün bölge halkalarını rahatsız eden, bütün bölgelerde istikrarsızlaşmayı sağlayan bir unsur haline getirildiğini çok yakından takip ettik.” diyen Kurtulmuş, Türkiye’nin başına bela edilen PKK, YPG/PYD gibi unsurların nasıl destek aldıklarını, dünyanın hangi büyük ülkelerinin başkentlerinde siyasi bürolar açarak kimden ne destek aldıklarını çok iyi bildiklerini söyledi.

Kurtulmuş: “Vekalet Savaşları Üzerinden Gelinen Noktayı Çok Yakından Takip Ediyoruz”

Tbmm Başkanı Kurtulmuş: “Vekalet Savaşları Üzerinden Gelinen Noktayı Çok Yakinen Takip Ediyor Ve Bunu Türkiye’nin Lehine Öngörebilecek Adımları Atmaya Gayret Ediyoruz”
Savaşların örgütler üzerinden verilen vekalet savaşıyla daha ileriye götürüldüğünü ve devlet üzerinden vekalet savaşları verilmeye başlandığını belirten Kurtulmuş, “Bunun en son örneği Ukrayna’da devam eden Ukrayna-Rusya savaşıdır. Ukrayna-Rusya savaşı aslında Rusya ile Ukrayna arasında değil, Rusya ile Batı arasında bir savaşa çoktan dönmüştür ve küresel bir tartışmanın merkezidir. Bu anlamda başta Amerika olmak üzere Batılı ülkelerin bir kısmı Ukrayna’yı vekil bir devlet olarak kullanmaktadır. Bütün bunların hepsini Türkiye yakından takip ediyor ve bu oyunları kendi menfaatlerimiz çerçevesinde bozacak adımları atmak için gayret ediyoruz.” dedi.

Türkiye’nin her türlü riske fevkalade açık ama aynı zamanda her türlü potansiyele de sahip bir ülke olduğunun altını çizen Kurtulmuş, “Kuzey’de Ukrayna-Rusya savaşı, ABD Karadeniz’de yeni üsler kuracak mı kuramayacak mı tartışması. Doğu Akdeniz, neredeyse dünyanın hemen hemen bütün büyük güçlerinin varlığını sürdürdüğü bir ortam. Hemen burnumuzun dibinde Filistin’de devam eden ve çoktan Filistin-İsrail çatışmasının tartışmasının çok ötesine geçmiş olan Filistin’de yaşanan insanlık dramı. Ayrıca Kızıldeniz’deki güvensizlik, istikrarsızlık. Körfez ülkelerinin aynı şekilde bir güvensizlik ve istikrarsızlık içerisinde olması. Afrika’nın kuzeyinden ta en güneyine kadar bütün bölgenin farklı güç merkezlerinin mücadele alanı haline gelmiş olması. Öte taraftan ekonomik olarak Çin’in uzun süredir çok yüksek büyüme ile dünya ekonomisinde yeni bir aktör olarak ortaya çıkması” dedi.

Kurtulmuş, “Son yıllarda izlediğimiz ilkeli, açık diplomasi anlayışıyla dünyanın her ülkesiyle ve herkesle her meseleyi konuşabilen ama her konuştuğu meseleyi de açık görüşüyle izah edebilen bir dış politika anlayışı ile yolumuza devam ediyoruz. Yani muhataplarımızla kapalı kapılar ardında yaptığımız görüşmelerde başka bir şey, kamuoyu önünde başka bir şey söylemiyoruz. Bizim derdimiz bölgede güveni, istikrarı ve refahı sağlamaktır. Bizim derdimiz dünyada birbirleriyle dalaşan, çelişen bu güçlerin dünyayı bir küresel cehenneme çevirmelerinin önüne geçmek, barışı ve istikrarı seyretmek için mücadele ediyoruz. İlkeli pazarlıklar yoluyla dış politikamızdaki gücümüzü artırıyoruz.” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP