62C6Bd2Ee80E9C947D027Bbe6Bd95Ce4.Jpg
34 okunma

TFF, VAR kayıtlarını açıklamaya hazırlanıyor

ABONE OL
31 Ocak 2024 11:03
62C6Bd2Ee80E9C947D027Bbe6Bd95Ce4.Jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

VAR Kayıtları Açıklanabilir

Tff, Var Kayıtlarını Açıklamaya Hazırlanıyor

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkan Vekili, İcra Kurulu Üyesi, FIFA, UEFA İlişkileri ve Dış İlişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Eröğüt, Süper Lig’de VAR kayıtlarının kamuoyuyla paylaşılması için çalışma yaptıklarını açıkladı.

Eröğüt, “IFAB’ın var konuşmalarının hakem VAR’a çağrıldığı an ile ilgili yayınına eğitim amaçlı izin verdiğini vurgulayarak, İspanya La Liga’da da hakemin maçta VAR’a çağrıldığı pozisyonların kayıtlarının günün müsabakaları tamamlandıktan sonra yayınlandığını aktardı. Türkiye’de de bunu uygulamak için testlerin yapıldığını sözlerine ekledi.” dedi.

Yabancı Gözlemci Gelecek

Tff, Var Kayıtlarını Açıklamaya Hazırlanıyor

Hakemlerin** aldıkları puanlarda gözlemcilerin etkilerine** değinen Eröğüt, 10 kişiden oluşan UEFA’nın üst düzey yetkililerinin ligde gözlemci olarak bulunacağını belirtti. Bu gözlemcilerin hakem puanına etkisinin yüzde 50 olacağını söyleyen Eröğüt, statta maçta görevli gözlemcinin hakem puanına etkisinin yüzde 30, VAR hakemleri ve maç hakemlerinden oluşan 119 kişinin anketiyle verilecek notun toplam nota yüzde 20 etki edeceğinin de bilgisini verdi.

MHK’nın Yapısı Yenilenecek

Tff, Var Kayıtlarını Açıklamaya Hazırlanıyor

TFF Başkan Vekili, İcra Kurulu Üyesi, FIFA, UEFA İlişkileri ve Dış İlişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Eröğüt, MHK’nın yapısının değiştirilmesinin de önümüzdeki günlerde hayata geçirilmesi planlanan önemli bir uygulama olduğunu dile getirdi. 5 üyeden oluşacak MHK’nın 3’ü daha önce olduğu gibi yine TFF tarafından belirlenecek. 2 üye ise Kulüpler Birliği’nin önereceği ve üzerinde uzlaşma sağlayacağı kişiler olacak.

Eröğüt, “Almanya’da uygulanan model incelediklerinden söz eden Eröğüt, hakem yönetim organizasyonunun kulüpler ile birlikte federasyonun birlikte yönetmesi için hazırlıklar ve çalışmalar yapıldığını da bildirdi.” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP