88698B0Dcf2D5D92Db6Fa5Fd7F6Eb430.Jpg
34 okunma

Vodafone’dan 5G’ye giden yolda ‘fiber kalitesinde’ ev interneti testi

ABONE OL
11 Mart 2024 11:12
88698B0Dcf2D5D92Db6Fa5Fd7F6Eb430.Jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vodafone’dan Fiber Kalitesinde Ev İnterneti Testi

Vodafone, 5G teknolojisini kullanarak, fiber altyapı çekmeden evlere “fiber kalitesinde” internet hizmeti sağlayabileceğini gösteren testler gerçekleştirdi.

1 Gbps Hızlarına Ulaşıldı

Yapılan testler sonucunda İstanbul’un merkezinde, baz istasyonuna 1 km uzaklıktaki binalarda **C-band** frekansı kullanılarak **1 Gbps+** hızlara ulaşılırken, **mmWave** frekansı ile bu hızlar 500 metreye kadar elde edildi. Ayrıca, kapsamın en uç noktadardahi **minimum 100 Mbps+** hızlara erişildi ve **10 ms’den düşük** gecikme süreleri kaydedildi.

Her Türlü Binaya Hizmet

Vodafone, testlerde hem **bina içi** hem de **cam kenarı** tipi modemler kullandı. Buna göre, baz istasyonuna yakın evlere **bina içi** modemlerle hizmet verilebilirken, daha uzak noktalarda **cam kenarı** modemler daha verimli oldu. Bu sayede, her tür binaya fiber çekmeden **fiber kalitesinde** internet hizmeti sunulabilecek.

Vodafone’dan 5G’ye Giden Yolda ‘Fiber Kalitesinde’ Ev Interneti Testi

Türkiye’nin Dijitalleşmesinde Öncü

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Yago Lopez, testler hakkında şunları söyledi: “5G’ye giden yolda şebekemizi güçlendirmeye devam ediyoruz. Son testlerimizde, her yere fiber çekmeden ‘fiber kalitesinde’ internet deneyimini sağlayıp sağlayamayacağımızı görmek istedik. 5G **Sabit Kablosuz Erişim (FWA)** teknolojisini kullanarak, hem bireysel hem de kurumsal müşterilerimize yüksek hız ve düşük gecikme süresi sunan bir internet hizmeti sunmayı hedefliyoruz.”

Türkiye’nin Dijitalleşmesine İvme

Vodafone’un gerçekleştirdiği testler, Türkiye’nin dijitalleşmesine önemli bir katkı sağlayacak gibi görünüyor. 5G **FWA** sayesinde, her binaya fiber çekmeye gerek kalmadan yüksek hızlı internet erişimi sağlanabilecek. Böylece, Türkiye’nin dijital dönüşümü hız kazanacak ve ekonomiye de olumlu etkileri olacak.

Vodafone’dan 5G’ye Giden Yolda ‘Fiber Kalitesinde’ Ev Interneti Testi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP