D8E4887088988C9Ff119B92D82Ba8F30.Jpg
30 okunma

Yatırdıkları kaparo bedelini alamayan tüketicilere güzel haber

ABONE OL
2 Şubat 2024 08:21
D8E4887088988C9Ff119B92D82Ba8F30.Jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

### Tesla‘dan Araç Siparişi Veren Tüketici, Kaparosunu Geri Aldı

### Haklı Bulunan Tüketiciye 10 Bin TL İade

Manisa‘nın Alaşehir ilçesinde yaşayan Avukat Mehmet Salcıoğlu, Tesla‘ya ödediği 10 bin TL’lik kaparo bedelini geri aldı. Salcıoğlu, 2023 yılında eşi adına Tesla‘dan elektrikli bir otomobil sipariş etti ve 10 bin TL ön sipariş bedeli yatırdı. Ancak daha sonra ekonomik şartlar nedeniyle araç bedelinin çok fazla artması sonucu siparişinden vazgeçti. Fakat Tesla, Salcıoğlu‘na kaparo bedelini iade etmedi.

Bunun üzerine Salcıoğlu, Tüketici Hakem Heyetine başvurdu. Tüketici Hakem Heyeti, 10 bin liralık bedelin iade edilmemesinin haksız bir şart oluşturacağına ve tüketiciye geri iade edilmesi gerektiğine karar verdi. Ayrıca Tüketici Hakem Heyeti, “Sözleşmeyi düzenleyen bir standart şartın ’Münferiden müzakere edildiğini iddia ediyorsa bunu ispatla yükümlüdür’ düzenlemesi gereği dosyada yer alan sözleşmenin ilgili maddesi haksız şart kapsamında yer aldığı değerlendirilmiştir. Ayrıca ülkemizde ve dünyada yaşanan ekonomik sıkıntılar döviz kurundaki öngörülmeyen değişiklikler nedeniyle teslim edileceği belirtilen tarihte, aracın değeri 2 katına çıkmış ve döviz kurundaki değişiklikler sebebiyle sipariş verilen aracın bedeli tüketici tarafından ödenemeyeceği kadar artmıştır” dedi.

Salcıoğlu, Tesla‘ya ödediği 10 bin liralık kaparo bedelini geri aldı. Salcıoğlu, “Yapılan icra takibi sonrasında da 10 bin liralık yatırdığımız bedeli geri iade aldık. Bu karar, ilgili bedeli alamayan tüketiciler için bir koruyucu ve kapsayıcı yönde bir karardır” dedi.

Yatırdıkları Kaparo Bedelini Alamayan Tüketicilere Güzel Haber

### Tüketici Hakem Heyeti:Tesla‘nın ilgili sözleşme maddesi haksız şart kapsamındadır”

Tüketici Hakem Heyeti, “Sözleşmeyi düzenleyen bir standart şartın ’Münferiden müzakere edildiğini iddia ediyorsa bunu ispatla yükümlüdür’ düzenlemesi gereği dosyada yer alan sözleşmenin ilgili maddesi haksız şart kapsamında yer aldığı değerlendirilmiştir. Ayrıca ülkemizde ve dünyada yaşanan ekonomik sıkıntılar döviz kurundaki öngörülmeyen değişiklikler nedeniyle teslim edileceği belirtilen tarihte, aracın değeri 2 katına çıkmış ve döviz kurundaki değişiklikler sebebiyle sipariş verilen aracın bedeli tüketici tarafından ödenemeyeceği kadar artmıştır” dedi.

Yatırdıkları Kaparo Bedelini Alamayan Tüketicilere Güzel Haber

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP