6Aefd405Cfbaabfc9Bb52F76Fa0Dd796.Jpg
12 okunma

Yeneroğlu’ndan 9. Yargı Paketi kapsamındaki ”etki ajanlığı” düzenlemesine tepki

ABONE OL
14 Mayıs 2024 16:24
6Aefd405Cfbaabfc9Bb52F76Fa0Dd796.Jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeneroğlu, maddenin metni hazır olarak ortalıkta dolaştığını belirterek, ''Vekillerin hazırlamadığı kesin. Düzenlemeden AK Partili vekillerin de haberi yok. Bir yerlerde hazırlatılıp ‘at imza, çıkan savun’ denilen metinlerden birisi. Tek tip robot millet anlayışını savunan iktidarın öncelikle kendi milletvekillerini de nasıl robotlaştırdığına dair bir örnek bu uygulama. Hani sözde yeni sistem var ya, yeni sistemde sadece vekiller kanun teklifi hazırlayıp verecek lafları var ya, işte nasıl milletle alay ettiklerini milletimiz görsün.” dedi.

Yeneroğlu, "Bu düzenlemeye göre, ‘devletin güvenliği’ ile ‘iç ve dış siyasal yararları’ aleyhine yabancı bir devlet veya organizasyonun stratejik çıkarları ya da talimatları doğrultusunda Türk vatandaşları ve Türk kurumları ya da Türkiye’de bulunan yabancılar hakkında araştırma yapan veya yaptıran kişiler hapis cezası ile cezalandırılacak. Ne sorun var bu metinde, değil mi? Casusluk elbette cezaya tabi olmalı. Bu tartışmasız, tabi konu bundan ibaret olsa." diye konuştu.

İktidarın yapacağı yeni düzenlemeyi son dönemde gittikçe otoriter bir rejim yanlısı olan Rusya’dan alındığını öne süren Yeneroğlu, şunları söyledi:

“Bu kanun meclisten geçirildiği taktirde yapılabilecekleri şöyle göz önüne getirip ürkmemek mümkün değil. Öncelikle kanun teklifinde 'devletin güvenliği' kavramı, belirsiz bir biçimde genişletilip 'devletin iç ve dış siyasal yararları' kavramı ile olabildiğince sınırsızlaştırılıyor ve 'Devletin Sırlarına Karşı Suçlar ve Casusluk' kapsamına alınıyor.”
Hibya Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP