Nasa'Nın Araştırması: Son Beş Yılın En Sıcak Temmuz Ayı 2023'Te Kaydedildi
605 okunma

NASA’nın Araştırması: Son Beş Yılın En Sıcak Temmuz Ayı 2023’te Kaydedildi

Uzay ve Havacılık Dairesi NASA'nın bilim insanları, ilginç bir araştırmaya imza attı. Yaptıkları ölçümler sonucunda, kayıtların tutulduğu 1880 yılından itibaren en yüksek sıcaklık değerine Temmuz 2023'te ulaşıldığını doğruladılar.

ABONE OL
3 Eylül 2023 11:13
Nasa'Nın Araştırması: Son Beş Yılın En Sıcak Temmuz Ayı 2023'Te Kaydedildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın ilim insanları, ilginç bir araştırmaya imza attı. Yaptıkları ölçümler sonucunda, kayıtların tutulduğu 1880 yılından itibaren en yüksek sıcaklık değerine Temmuz 2023’te ulaşıldığını doğruladılar. Aynı zamanda, son beş yıl içindeki en sıcak beş temmuz ayının yaşandığına dikkat çektiler.

NASA, dün yaptığı açıklamada, “Genel olarak Temmuz 2023, NASA’nın kayıtlarındaki herhangi bir temmuz ayından 0,24 santigrat radde daha yüksek sıcaklığa sahipti ve 1951 ile 1980 arasındaki ortalama temmuz ayından ise 1,18 santigrat radde daha sıcaktı” ifadelerini kullandı. Bu sonuçlar, Güney Amerika, Kuzey Afrika, Kuzey Amerika ve Antarktika Yarımadası’nın belirli bölgelerinin bilhassa yüksek sıcaklık değerlerine sahip olduğunu ortaya koydu. NASA, bu bölgelerde ortalamanın yaklaşık 4 radde üzerinde sıcaklık artışları kaydedildiğini belirtti.

Temmuz 2023’te kaydedilen sıcaklık rekorları, bilhassa son kırk yılda belirginleşen sera gazı emisyonlarından kaynaklanan uzun vadeli insan kaynaklı ısınma eğiliminin devam ettiğini gösterdi. NASA’nın on binlerce meteoroloji istasyonundan alınan yüzey hava sıcaklığı verilerine göre, 1880’den bu yana en sıcak beş temmuz ayının son beş yıl içerisinde yaşandığı vurgulandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP