60Ccd924059E73059E0A9Ea0E662B62F.jpg
138 okunma

Ata tohumlarını paylaşarak çoğaltıyorlar

ABONE OL
10 Mart 2024 18:48
60Ccd924059E73059E0A9Ea0E662B62F.jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

**Nevşehir’de Ata Tohumları Takas Ediliyor**

Nevşehir’de kurulan **Ata Tohumu Takas Grubu**, sosyal medya platformları üzerinden bir araya gelerek ata tohumlarını çoğaltmayı amaçlıyor. Bahçelerinde yetiştirerek çoğalttıkları ata tohumlarını ücretsiz dağıtarak daha çok kişiye ulaştıran grup üyeleri, yılda iki kez bir araya gelerek ata tohumu takas buluşması gerçekleştiriyor.

Ata Tohumlarını Paylaşarak Çoğaltıyorlar

**İzmir’den Ata Tohumu Takasçısı**

Bu yıl ikincisi düzenlenen Ata Tohumu Takas Etkinliği’ne İzmir’den katılan Avukat **Meral Ungan**, “Türkiye’nin her şehrinde bulunan üyelerle bir araya gelerek yetiştirdiğimiz tohumları değişmek için takas toplantıları yapıyoruz.” dedi. Tohumların kuşaklar boyu aktarılan ürünlerden elde edildiğini vurgulayan Ungan, “Ata tohumlarımızı ilaç kullanmadan yetiştiriyoruz. Bu tohumlar çocuklarımıza bırakacağımız en güzel armağan.” diye konuştu.

Ata Tohumlarını Paylaşarak Çoğaltıyorlar

**Yerel Tohumun Önemi**

Nevşehir Ata Tohumu Takas Grubu üyesi Doç. Dr. **Özden Taşğın**, “Tohum takas grubu olarak ülkemizin en önemli değerlerinden birisi olan tohumun, değerlerimize özgü ve yerel olmasını sağlamak için farkındalık oluşturmaya başladık.” dedi. Domatesten patlıcana, bezelyeden kabağa kadar birçok sebzenin ata tohumunu üreterek takas ettiklerini söyleyen Taşğın, “İnsanlığa bir katkı sağlamak için çaba harcıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ata Tohumlarını Paylaşarak Çoğaltıyorlar

Ata Tohumlarını Paylaşarak Çoğaltıyorlar

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP