KONULAR
Nevşehir’de kurulan **Ata Tohumu Takas Grubu**, sosyal medya platformları üzerinden bir araya gelerek ata tohumlarını çoğaltmayı amaçlıyor. Bahçelerinde yetiştirerek çoğalttıkları ata tohumlarını ücretsiz dağıtarak daha çok kişiye ulaştıran grup üyeleri, yılda iki kez bir araya gelerek ata tohumu takas buluşması gerçekleştiriyor.
Bu yıl ikincisi düzenlenen Ata Tohumu Takas Etkinliği’ne İzmir’den katılan Avukat **Meral Ungan**, “Türkiye’nin her şehrinde bulunan üyelerle bir araya gelerek yetiştirdiğimiz tohumları değişmek için takas toplantıları yapıyoruz.” dedi. Tohumların kuşaklar boyu aktarılan ürünlerden elde edildiğini vurgulayan Ungan, “Ata tohumlarımızı ilaç kullanmadan yetiştiriyoruz. Bu tohumlar çocuklarımıza bırakacağımız en güzel armağan.” diye konuştu.
Nevşehir Ata Tohumu Takas Grubu üyesi Doç. Dr. **Özden Taşğın**, “Tohum takas grubu olarak ülkemizin en önemli değerlerinden birisi olan tohumun, değerlerimize özgü ve yerel olmasını sağlamak için farkındalık oluşturmaya başladık.” dedi. Domatesten patlıcana, bezelyeden kabağa kadar birçok sebzenin ata tohumunu üreterek takas ettiklerini söyleyen Taşğın, “İnsanlığa bir katkı sağlamak için çaba harcıyoruz.” ifadelerini kullandı.
EKONOMİ
27 Temmuz 2024GENEL
27 Temmuz 2024EKONOMİ
27 Temmuz 2024TÜRKİYE GÜNDEMİ
27 Temmuz 2024TÜRKİYE GÜNDEMİ
27 Temmuz 2024TÜRKİYE GÜNDEMİ
27 Temmuz 2024TÜRKİYE GÜNDEMİ
27 Temmuz 2024