Cb908Ef3F1144Dec44E78Ba19201Da89.Jpg
  • Habercimiz
  • Spor
  • Bakanlık tarama testinde keşfedilen gençler ödüle doymuyor
41 okunma

Bakanlık tarama testinde keşfedilen gençler ödüle doymuyor

ABONE OL
31 Ocak 2024 10:33
Cb908Ef3F1144Dec44E78Ba19201Da89.Jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Yetenek Taramasıyla Keşfedilen Kozanlı Gençler, Geleneksel Türk Okçuluğunda Başarıya Ulaştı

Gençlik ve Spor Bakanlığı‘nın Kozan ilçesindeki okullarda gerçekleştirdiği yetenek tarama testlerinde ata sporu okçuluk branşında seçmeler yapıldı. Seçmelerden sonra gençlere okçuluk eğitimi verildi. Eğitim alan gençler, 8 ilden 23 spor kulübünden 289 sporcunun katıldığı Geleneksel Türk Okçuluğu Adana Kurtuluş Kupası Salon yarışmasına katıldı. Sporcular, 6 madalya ve 1 kupa ile Akdeniz bölge birincisi olarak ilçeyi başarılarıyla gururlandırdı.

Bakanlık Tarama Testinde Keşfedilen Gençler Ödüle Doymuyor

Gençler, Okçulukla Dikkat Dağınıklığı ve Duruş Bozukluğu Gibi Sağlık Sorunlarından Kurtuldular

Kozan Gençlik Merkezi‘nde antrenmanlarını sürdüren sporcular, ata sporu ile dikkat dağınıklığı, duruş bozukluğu gibi birçok sağlık sorunundan da kurtulduklarını ve okuldaki başarılarının da yükseldiğini kaydetti. İlçeye birincilik ile dönen Ayberk Çevik, 1 yıl önce geleneksel Türk okçuluk sporuna başladığını ve 1 yıl içinde birincilik aldığını söyledi. Sporculardan Hiranur Gündeş ise 3 yıldır bu sporu yaptığını ve gençlerin hayallerinin peşinden koşmasını söyledi.

Yetenek Taramasında Keşfedildi, İlçeye Kupayı Taşıdı

Akdeniz bölge birincisi olarak ilçeye gelmenin gururunu yaşayan sporculardan Yüksel Mercan, “Tarama ile okçuluk sporuna başladım. Dereceler almaya başlayınca çok mutlu oldum. Okçuluğun odaklanma noktasında çok faydası var. Okçuluk sporunun ata sporumuz olduğu için daha da başarılı olacağımızı düşünüyorum.” dedi.

Bakanlık Tarama Testinde Keşfedilen Gençler Ödüle Doymuyor

Kozan Okçuluk Antrenörü Ali Yıldırım: “Hedefimiz Gençlerin Zararlı Alışkanlıklardan Uzak Durmasını Sağlamak”

Kozan Okçuluk Antrenörü Ali Yıldırım, “Bakanlık taramasında tespit edilen spora yatkın yetenekli öğrencilerin eğitimlerine yaklaşık 2 yıl önce başladık. Öğrencilerimiz disiplinli bir şekilde eğitimlerden geçti ve madalyalar kazanıp Kozan’ımızı gururla temsil etti. 15 öğrenci ile başladık ve 600 sporcuya ulaştık. Yaklaşık 12 madalyalık kotanın olduğu müsabakada 7 madalya ile döndük. Çocuklarımız çok başarılı oldu. Bakanlığımızın hedefi gençlerin zararlı alışkanlıklardan uzak durması, sağlıklı bilinçli bireyler yetişmesini sağlamak. Okçuluk branşı omurga bozuklukları ve dikkat dağınıklığında çok iyi gelen bir spor.” diye konuştu.

Bakanlık Tarama Testinde Keşfedilen Gençler Ödüle Doymuyor

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP