Acf6Eb5761A8417151F8816B8E2622F3.Jpg
  • Habercimiz
  • Dünya
  • Berlin ve Köln’de havalimanları grev nedeniyle boş kaldı
45 okunma

Berlin ve Köln’de havalimanları grev nedeniyle boş kaldı

ABONE OL
1 Şubat 2024 17:48
Acf6Eb5761A8417151F8816B8E2622F3.Jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Almanya’da Havalimanı Güvenlik Görevlileri Grev Yaptı

Berlin Brandenburg Havalimanı (BER) ve Köln-Bonn Havalimanı‘ndaki güvenlik personeli, maaş ve çalışma koşulları konusunda anlaşma sağlanamaması üzerine grev yaptı. Grev nedeniyle havalimanlarında yolcu trafiği aksadı ve birçok uçuş iptal edildi.

Berlin Ve Köln’de Havalimanları Grev Nedeniyle Boş Kaldı

Gece Çalışanlar, Saatlik Ücretlerine 2.80 Euro Zam Talep Ediyor

Birleşmiş Hizmet Sektörü Sendikası (Ver.di) ve Federal Havacılık Güvenliği Şirketleri Birliği (BDLS) arasındaki görüşmelerden sonuç çıkmaması üzerine 11 havalimanında güvenlik personeli iş bırakma eylemi başlattı. 1 günlük uyarı grevi kapsamında BER ve Köln-Bonn havalimanlarındaki personelin iş bırakmasıyla havayolu ulaşımı sekteye uğradı.

BER kalkışlı uçuşlar iptal edildi. Köln‘de de neredeyse tüm uçuşlar durduruldu ve havalimanı terminali boş kaldı. Greve katılan Murat Sapmaz, çoğu zaman normal çalışma saatleri olan aylık 160 saatten fazla çalıştıklarını, ancak fazla mesailer için ek ödeme almadıklarını söyledi.

Grev Nedeniyle Birçok Uçuş Iptal Edildi.

“Çalışma Saatleri Çok Fazla, Ücretler Düşük”

Sapmaz, “Bizler ayda ortalama 180 saat çalışıyoruz. Hatta yazın 190 saati, 200 saati buluyor. Ama fazla çalıştığımızı ekstradan ödemiyor bu firma” dedi. Gece vardiyaları için de çok az ek ödenek aldıklarını belirten Sapmaz, “Mesela ben saat 02.00’de kalkıyorum çalışmak için, başka arkadaşlar saat 00.00’da kalkıyorlar 04.00’te burada olabilmek için. Yolumuz çok uzak, iş şartları da çok zor” ifadesini kullandı.

5 yıldır havalimanında çalışan Sapmaz, güvenlik çalışanları olarak saat ücretlerine 2.80 euro zam, fazla mesaiye ek ücret ve gece mesailerinin ek ödentilerinin artırılmasını istediklerini açıkladı.

Almanya'Da Güvenlik Görevlileri Grevde

Yaklaşık 200 Bin Yolcu Etkilenecek

Grev, yarın gece yarısına kadar sürmesi bekleniyor. Havalimanlarındaki yaklaşık 25 bin güvenlik personeli, çalışma saati ücretine 2.80 euro zam, fazla mesai için ek ücret ve gece yarısı ikramiyelerinin artırılmasını talep ediyor. Federal Havacılık Güvenliği Şirketleri Birliği (BDLS) işveren tarafı olarak 2024 yılı için yüzde 4, gelecek yıl için ise yüzde 3 zam teklif ederken, sendika teklifi reddediyor.

Yaklaşık 200 Bin Yolcu Grevden Etkilenecek.

Ver.di Sendikası Başkanı Frank Werneke yaptığı açıklamada, “Bu bölgelerdeki çalışma koşulları o kadar felaket ki insanlar artık rahatlamak istiyor” dedi. Werneke, havalimanlarındaki grevlerin, tren makinistlerinin grevinin sona ermesinden kısa bir süre sonra gerçekleştirilmesini ise “tesadüf” olarak nitelendirdi.

Almanya Havalimanı Birliği (ADV) tarafından yapılan açıklamada, Hamburg, Bremen, Hannover, Berlin, Köln, Düsseldorf, Leipzig, Dresden, Erfurt, Frankfurt/Main ve Stuttgart havalimanlarında başlayan grev nedeniyle yaklaşık bin 100 uçuşun iptal edildiği veya gecikeceği, bu iptal ve ertelemelerden ise yaklaşık 200 bin yolcunun etkileneceği belirtildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP