Cb770E0B0015262728E7264303Aa094A.jpg
50 okunma

Ekmen: İsrail ile dolaylı yollardan yürütülen ticareti kesin

ABONE OL
13 Mayıs 2024 17:36
Cb770E0B0015262728E7264303Aa094A.jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sekiz aydır uluslararası sistemin gözünün önünde bir soykırım suçunun çok farklı merhaleleri yaşanarak devam ettiğini belirten Ekmen, bu süreçte uluslararası sistemin çöktüğünü ifade etti. Milletvekili Ekmen, “Acı olan sadece Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği değil, İslam ülkelerini temsil ettiğini iddia eden uluslararası kuruluşlar da bu tarihsel utancın bir parçası olmuştur” dedi.

“Bugüne kadar İsrail'in açık soykırımı karşısında gerekli tedbirler alınmadığı gibi alınan tedbirler de çok geç alınmıştır.” diyen Ekmen, kamuoyuna yansıyan bunca duyarlılığa rağmen uzun bir müddet İsrail'le ticaret yapılmadığının iddia edildiğini ifade etti.

İsrail basınında yer alan sayısız haberin, kaynağı Reuters'e dayandırarak Türkiye'nin İsrail'le bu kısıtlamayı özellikle inşaat kalemlerinde gevşettiğine dair iddialarının Ticaret Bakanlığı tarafından reddedildiğini ama bu kadar çok kaynaktan aynı anda çıkan haberlerin hepsinin yalan olduğu hususunu iddia etmenin zor olacağını belirten Ekmen, iddialardan birinin özellikle Azerbaycan petrolünün Ceyhan'dan Hayfa'ya nakledilerek Refah Harekatı'na petrol desteği sağladığı şeklinde olduğunu ifade etti.

Ekmen, “Sayın Ömer Bolat'ın özellikle Azerbaycan petrolünün Ceyhan'dan Hayfa'ya nakledilerek Refah Harekatı’nda bir petrol desteğinin verilmesi dahil iddialar hususunda Genel Kurulu bilgilendirmesini talep ediyorum.” dedi.
Hibya Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP