A39E2273F932Cdb1D901Eb53Cd792371.Jpg
32 okunma

Elektronik tebligat sisteminden ‘sahte borç bildirimi’ ile 650 bin lira dolandırıldı

ABONE OL
3 Şubat 2024 12:36
A39E2273F932Cdb1D901Eb53Cd792371.Jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

## **Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi (UETS) Üzerinden Sahte Borç Bildirimi İle 650 Bin Lira Dolandırıldı**

Elektronik Tebligat Sisteminden ‘Sahte Borç Bildirimi’ Ile 650 Bin Lira Dolandırıldı

**Konya**’da bir kişi, **Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi (UETS)**’ne tanımadığı bir yerden gelen sahte borç bildirimiyle ödeme yapmak zorunda kaldı. Konyalı **Selim Tuncer**, **UETS**’ye gelen iki ayrı haciz dosyasına ise itiraz ederek, ödeme yapmaktan kurtuldu.

## **Araba Satın Alırken Dikkatli Olun**

Elektronik Tebligat Sisteminden ‘Sahte Borç Bildirimi’ Ile 650 Bin Lira Dolandırıldı

**Selim Tuncer**, geçtiğimiz yıl merkez **Selçuklu** ilçesinde araç almak için internetten araştırma yaparken, beğendiği bir aracı incelemeye başladı. İncelediği linkteki aracı satın almak için sitedeki kişiyle iletişime geçen **Tuncer**, daha sonra aracı almak için **Ankara**’ya gitti. **Tuncer**, burada araç üzerindeki detaylı incelemenin ardından satıcı kişinin hesabına EFT ile 600 bin lira para göndererek aracı satın aldı ve noterden devir işlemlerini yaptı.

## **UETS’yi Sık Sık Kontrol Edin**

Elektronik Tebligat Sisteminden ‘Sahte Borç Bildirimi’ Ile 650 Bin Lira Dolandırıldı

**Tuncer**, aracı alarak **Konya**’ya geldikten bir süre sonra şok yaşadı. **Selim Tuncer**’e hiç beklenmedik bir şekilde tanımadığı bir yerden **Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi (UETS)** üzerinden haciz ihbarnamesi geldi. Kendisini mağdur eden kişilerin **Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi**’ne gönderdiği bildirimden bankacısının hesabının bloke edildiğini bildirmesi üzerine haberdar olan **Tuncer**, itirazda bulunmadığı ve **Bursa Asliye Ticaret Mahkemesi**’ne 15 gün içerisinde menfi tespit davası açmadığı için 650 bin liralık ödemeyi icra dairesi aracılığıyla yapmak zorunda kaldı.

## **Sahte Haciz İhbarnamelerine Dikkat**

Elektronik Tebligat Sisteminden ‘Sahte Borç Bildirimi’ Ile 650 Bin Lira Dolandırıldı

**Tuncer**, olayı araştırdığında **Ankara**’dan aracı satın aldığı kişilerin **Bursa**’dan bir firmadan aracı satın aldığını, **Bursa**’daki firmanın da başka bir firmaya verdiği çekin karşılıksız çıkması üzerine çeki tahsil edemeyen firmanın birçok kişiye **UETS** üzerinden ilamsız icra yöntemi ile haciz ihbarnamesi gönderdiğini öğrendiğini anlattı.

## **Borcunuza İtiraz Edin**

**Sonrasında Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi**’ni tekrar kontrol eden **Selim Tuncer**, bu sefer 2 farklı dosya halinde 650 bin liralık bir ödeme emri ile daha karşılaştı. Durumu avukatlarına bildiren **Selim Tuncer**’in yaptığı itiraz üzerine borç, icra dairesinden iptal edildi. Açtığı itiraz davalarında borç bildirimine süresinde itiraz etmediği için bir karşılık alamayan **Selim Tuncer**, ticaretle uğraşan herkesin **Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi**’ni sık sık kontrol etmeleri gerektiğini vurguladı.

## **Avukatından Uyarı: Sistemi Vakıf Olmayan Kullanıcılar Büyük Risklerle Karşılaşıyor**

**Selim Tuncer**’in avukatı **Arif Bahadır Apaçık**, “**Son günlerde oldukça artan bir dolandırıcılık sistemi ile karşı karşıyayız. Elektronik tebligat sistemi olan ‘UETS’de vakıf olmayan kullanıcılar büyük risklerle karşılaşabiliyor. Özellikle bu sistemi kullanmak zorunluluğu mevcut olan şirket sahiplerinin büyük sorumlulukları var. Dolandırıcılık niyetinde olan kişiler borç ilişkisi bulunmamasına rağmen icra takibi başlatıyor. **UETS** sisteminin vakıf olmayan kullanıcıları bu icra takibi süreci içerisinde itiraz edemeyince borç muaccel hale geliyor**” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP