B6Bb7F887C3Ca6A340Edc8A58Bda2A93.Jpg
26 okunma

Erzurum merkezli 20 ilde dolandırıcılık operasyonu

ABONE OL
30 Ocak 2024 19:47
B6Bb7F887C3Ca6A340Edc8A58Bda2A93.Jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Erzurum Merkezli 20 İlde Nitelikli Dolandırıcılık Suçuna Yönelik Eş Zamanlı Operasyon: 69 Şüpheli Yakalandı

Erzurum Merkezli 20 Ilde Dolandırıcılık Operasyonu

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar sonucu Erzurum merkezli İstanbul, Mersin, Adana, Gaziantep, Kırşehir, Sinop, Adıyaman, Tekirdağ, Bursa, Şanlıurfa, Aydın, Diyarbakır, Eskişehir, Hakkari, İzmir, Karabük, Samsun, Kocaeli ve Antalya’da eş zamanlı “Sibergöz-20” operasyonu gerçekleştirildi.

Operasyonda, araç kiralama ve sigorta firmalarının isimlerini kullanarak oluşturdukları oltalama (phishing) siteleri üzerinden iletişime geçtikleri vatandaşlardan kiralama bedeli, sigorta bedeli ve kapora ücreti adı altında para talep ederek haksız kazanç sağladıkları tespit edilen 69 şüphelinin yakalandığı bildirildi.

Erzurum Merkezli 20 Ilde Dolandırıcılık Operasyonu

Operasyonda Çok Sayıda Dijital Materyal ve Para Ele Geçirildi

Operasyonlar sonucu, ruhsatsız tabancalar, döviz, Türk lirası ve altın ile çok sayıda dijital materyale el konuldu. Şüphelilerin haksız kazanç sağlamak amacıyla dolandırıcılık faaliyetlerinde bulundukları belirlendi.

Erzurum Merkezli 20 Ilde Dolandırıcılık Operasyonu

Vatandaşlar Dikkatli Olmalı

Emniyet yetkilileri, vatandaşların dolandırıcılık yöntemlerine karşı dikkatli olmaları gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Vatandaşların, internet üzerinden alışveriş yaparken veya online işlemler gerçekleştirirken güvenilir siteleri tercih etmeleri ve şüpheli gelen bağlantılara tıklamamaları önerildi.

Erzurum Merkezli 20 Ilde Dolandırıcılık Operasyonu

Siber Suçların Önlenmesi İçin Çabalar Devam Ediyor

Emniyet Genel Müdürlüğü, siber suçların önlenmesi ve vatandaşların güvenliğinin sağlanması için çalışmalarını sürdürüyor. Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, nitelikli dolandırıcılık ve diğer siber suçlara yönelik operasyonları düzenleyerek faillerin yakalanmasını sağlıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP