İstanbul Sarıyer‘deki Santa Maria Kilisesi‘ne yönelik silahlı saldırıda bir kişinin ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili soruşturmada yeni gelişmeler yaşandı. Saldırıyı gerçekleştiren şebekenin örgütsel toplantı gerçekleştirdikleri iddia edilen Kayseri‘deki müstakil evi İhlas Haber Ajansı (İHA) görüntüledi.
İHA, saldırıyı gerçekleştiren şebekenin örgütsel toplantı gerçekleştirdikleri iddia edilen Kayseri‘deki müstakil evi görüntüledi. Evde kirada oturan yabancı uyruklu karı koca polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. Ayrıca, evin görünmemesi için önüne çekilen brandanın da dikkat çektiği öğrenildi.
Güvenlik ve istihbarat birimleri, hücrenin Kayseri ilinde 5 Ocak‘ta içeriği tam olarak tespit edilemeyen, ancak örgütsel olduğu değerlendirilen söz konusu illegal faaliyetin arkasını araştırırken, zanlıların izine 7 Ocak‘ta aynı şehirde bir kez daha rastlandı. Buna göre saldırıyı gerçekleştiren şebekenin kilit isimlerinden David T., Amırjon K. ve birlikte hareket ettikleri değerlendirilen Abdulaziz A., Rasul A., İslam M., Omadbek K.D. ile Temurbek M.U.E., eylemden günler önce 5 Ocak tarihinde buluşarak 34 LP ve 34 FOU plakalı 2 araçla İstanbul‘dan yola çıktı. Şifreleri yavaş yavaş çözüme kavuşan hücrenin, Kayseri‘ye geçtikleri anlaşılan hücre üyelerini, orada karşılayan “Abdullah” kod adlı Amenullah H., Kayseri‘nin Kocasinan ilçesi Yunus Emre Mahallesi‘ndeki bir adreste götürdü. Söz konusu adreste örgütsel toplantı gerçekleştirdikleri belirlenen şüpheliler, bu kez 7 Ocak tarihinde 05.36 ve 17.18 saatleri arasında Kayseri Melikgazi‘de güvenlik güçleri tarafından bilinen bir otelde buluştukları kaydedildi. Otelde Amırjon K. ile beraberindeki Rasul A., Davıd T., Omadbek D. ve Temurbek E. adlı hücre üyeleri 205 numaralı odada, Omadbek D. ve Temurbek E.’nin ise otelin 305 numaralı odasını bir araya geldikleri tespit edildi.
Evin bulunduğu Yunus Emre Mahallesi Magosa Sokak‘ta yaşayan vatandaşlar da, olayı duyduktan sonra şaşırdıklarını dile getirdi. Sokak sakinlerinden M.Ç. şunları söyledi: “Bunlar buraya oturalı 5-6 ay kadar oldu. Gördükçe selam verirdik, o da selam alıyordu. Başka türlü pek samimiyetimiz yoktu. Gelen giden de yoktu. Bazen hanımıyla beraber gelirdi, bazen kendi 3 tekerlekli aracıyla gidiyordu. Gece gelip, gece gidiyordu. Gündüz hiç rast gelmiyordum.”
EKONOMİ
27 Temmuz 2024GENEL
27 Temmuz 2024EKONOMİ
27 Temmuz 2024TÜRKİYE GÜNDEMİ
27 Temmuz 2024TÜRKİYE GÜNDEMİ
27 Temmuz 2024TÜRKİYE GÜNDEMİ
27 Temmuz 2024TÜRKİYE GÜNDEMİ
27 Temmuz 2024