## **Erzincan’da Koyunlarla Kuzular Renkli Görüntüler Oluşturuyor**
Erzincan’ın Çağlayan beldesinde, **koyunların kuzulama** dönemi renkli görüntülere sahne oluyor. Köydeki besiciler, koyunları ve kuzuları günde iki kez, sabah ve akşam, bir araya getiriyor.
### **Anne ve Yavruların Buluşması**
**Kuzulama** sonrasında, anne koyunlar yavrularıyla bir süre aynı alanda kalıyorlar. Daha sonra kuzular ayrı bir ağıla konuluyor. Anne ve yavrular, günde iki kez emzirme saatlerinde bir araya geliyor. Buluşma anında koyunlar dışarıda, kuzular ise ağılda ses ve koku sayesinde birbirlerini buluyor.
### **Beslenme Süreci**
Besici, yaklaşık bine yakın koyun ve kuzuya sahip olduğunu belirterek, günlük beslenme ve bakım sürecini şu şekilde açıkladı: “Sabah hayvanları yemliyoruz, ardından emzirme başlıyor. Emzirme sonrası koyunlarla kuzuları ayırıyoruz. Koyunlar otlanmaya gönderiliyor. Öğle saatlerinde doğum yapmamış koyunları ayırıyoruz. Koyunlar yemleniyor ve tekrar emziriliyor. Küçük kuzular aç kaldığında, büyük kuzular annelerinden destek alıyorlar. Bazı kuzularını emzirmeyen koyunlara da diğer anneler süt veriyor.”
Bu renkli buluşmalar, hem besiciler hem de hayvan severler için duygusal anlar oluşturuyor.
EKONOMİ
27 Temmuz 2024GENEL
27 Temmuz 2024EKONOMİ
27 Temmuz 2024TÜRKİYE GÜNDEMİ
27 Temmuz 2024TÜRKİYE GÜNDEMİ
27 Temmuz 2024TÜRKİYE GÜNDEMİ
27 Temmuz 2024TÜRKİYE GÜNDEMİ
27 Temmuz 2024