01Dcdd85B8043F7152B33857D3Bafffd.jpg
33 okunma

ŞURKAV’da ortak katılım hareketi başlıyor

ABONE OL
12 Mayıs 2024 17:48
01Dcdd85B8043F7152B33857D3Bafffd.jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şanlıurfa İli Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi. Yusufpaşa Mahallesi'ndeki Vakıf İdare Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya Vali Yardımcısı Yeliz Mercan, Milletvekili Cevahir Asuman Yazmacı ile ŞURKAV Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Açılış, yoklama, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan genel kurulda bir konuşma yapan Vali Şıldak, ŞURKAV'ın rutin çalışmalarının yanı sıra bölge kültürüne vizyoner değer katacak çalışmalarla gündeme gelmesi gerektiğini söyledi.

Bunun için başta bütçe sıkıntısı başta olmak üzere yetersizliklerin aşılabilmesi için çoğulcu bir katılım anlayışının hayata geçirilmesi gerektiğini belirten Vali Şıldak şunları söyledi:

"İlk olarak Olağan Genel Kurul Toplantımızda alacağımız kararların hayırlar getirmesini diliyorum. ŞURKAV, faaliyetleri ve kapsamı ile bir çok Vilayetin sahip olmak için çaba gösterdiği özgün bir kuruluş. Şehrimizde dinamizm ile birlikte ortaya çıkan pek çok önemli çalışmayı hayata kazandıran, Şanlıurfa gibi geniş kültür birikimine sahip bir ilde olmazsa olmaz bir adresimiz. Ancak son yıllarda baktığımızda bir ivme kaybettiğini görüyoruz. Rutin faaliyetlere dönen kuruluşumuzu daha önemli projelerle tekrar ayağa kaldırmamız gerekiyor. Buna biraz da bütçe ile alakalı diyebiliriz."

Topantıda iki önemli çalışmanın daha ayrıntılarına değinen Vali Şıldak, "Ben buradan yeni iki çalışmayı gündeme getirmek istiyorum. Batman Üniversitesi, Harran Üniversitesi, GAP İdaresi ve ŞURKAV ile birlikte kültür envanteri çalışması gerçekleştiriyoruz. Bu çalışma çerçevesinde tescilli eserler, ören yerleri ve tüm somut değerlerimizin kaydını tutuyoruz. Akademisyenlerimizin de başında olduğu 20 kişilik bir ekip titizlikle bu yönde uygulamanın içinde. İkincisi ise somut olmayan değerler hakkında. Müzik, mimari, kültürel ve diğer tüm gelenekleri içeren somut olmayan kültürel miras ile ilgili de bir çalışmamız var. Ben bu iki çalışmayı çok önemli görüyor, bu çalışmalarda emeği geçen tüm isimleri tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

Genel kurul daha sonra temennilerin aktarılması ve toplu fotoğraf çekimi ile tamamlandı.
Hibya Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP