F569873Fc5E9D62Ae45F967Cae5C56E9.Jpg
177 okunma

Arıcılıkta teknoloji kullanımı masaya yatırıldı

ABONE OL
1 Nisan 2024 16:54
F569873Fc5E9D62Ae45F967Cae5C56E9.Jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Arıcılıkta Sürdürülebilirlik ve Teknoloji Bir Araya Geldi

Arıcılıkta Teknoloji Kullanımı Masaya Yatırıldı

Yakın Doğu Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) ve Kuzey Kıbrıs Arıcılar Birliği iş birliğiyle düzenlenen “**Arı Hastalıkları ve Yönetimi, Arıcılıkta Akıllı Teknolojilerin Kullanımı**” semineri gerçekleşti. İklim değişikliği, sürdürülebilir arıcılık ve yapay zeka desteği gibi önemli konuların ele alındığı seminerde, İtalya Ulusal Araştırma Konseyi Sürdürülebilir Bitki Koruma Enstitüsü’nden Dr. Gennaro Di Prisco önemli sunumlar yaptı.

Uluslararası İşbirliğiyle Sürdürülebilir Arıcılık

Arıcılıkta Teknoloji Kullanımı Masaya Yatırıldı

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özge Özden, açılış konuşmasında arıcılığın önemini vurguladı ve üniversitenin kaliteli üretimi artıracak projeler geliştirmeye devam edeceğini belirtti. Özden, sonbaharda Kıbrıslı Türk arıcıların İtalya Ulusal Araştırma Konseyi’ni ziyaret ederek bilgi alışverişinde bulunacaklarını da duyurdu.

Yapay Zeka ve Arıcılık

Arıcılıkta Teknoloji Kullanımı Masaya Yatırıldı

Dr. Gennaro Di Prisco, Ziraat Fakültesi ile birlikte arıcılıkta teknoloji ve yapay zeka kullanımını artıran önemli bir proje yürütüldüğünü ifade etti. Arıların streslerini yapay zeka ile incelediklerini ve turunçgil bahçelerinde kovanları robotik sistemlerle izleyerek analiz ettiklerini söyledi. Avrupa Birliği destekli BeeGuard Projesi kapsamında KKTC’den gelen arı ve bal örneklerinin incelendiğini ve bunun arı üretimine katkı sağlayacağını vurguladı.

İklim Değişikliği ve Arı Sağlığı

Dr. Di Prisco, iklim değişikliğinin arıların karşılaştığı tehditlere dikkat çekti. Hızlı iklim değişikliği uyarlamalarının yeni teknolojilerle sağlanabileceğini belirtti. Akut toksikasyon ve yavaş popülasyon azalmasının arıcılıktaki ana sorunlar olduğunu vurguladı. Arıcıların arıların sağlığını sürekli izlemesi ve kovan yönetiminde bütünsel bir yaklaşım sergilemesi gerektiğini ifade etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP