4601Dec92A44929Dde04Da7A572Abf7C.jpg
29 okunma

AR-GE Maraton’da ödüller sahiplerini buldu

ABONE OL
2 Şubat 2024 18:36
4601Dec92A44929Dde04Da7A572Abf7C.jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

**’AR-GE’yi analiz etmek, sorunu tespit etmek ve düşünceler üretmek işin başlangıç noktasıdır’**

Yeşilırmak Elektrik Dağıtım (YEDAŞ) ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (OMÜ-TTO) iş birliğiyle, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) koordinatörlüğünde düzenlenen “AR-GE Maraton Hızlandırma Programı” final etkinliğinde, ödüller sahiplerini buldu.

Fikrinle Aydınlat” sloganı ile çıkış yapan, EPDK tarafından desteklenen, öğrenci, akademisyen ve start-up’larınprototip seviyesindeki projeleriyle katılım sağladığı programla; elektrik dağıtım sektörü ve dağıtım teknolojileri konularında yenilikçi, teknolojik, yerlilik esaslı, ekonomik ve çevresel açıdan çözümler üreten AR-GE proje fikirlerinin gerçekleştirilmesi amaçlandı.

Ar-Ge Maraton’da Ödüller Sahiplerini Buldu

**”Yarışmacıların düşünce üreterek projeye çevirmesi büyük bir başarı”**

2. dönemle birlikte 72 proje fikrinin başvurduğu programa, 16 proje fikri finale kaldı. Finalistlere ön mentörlük eğitimi verildi. Mentörlük sürecinde ise proje çeşitleri, EPDK, TEDAŞ, enerji bakanlığı mevzuatı, veri okuma işlemi, dağıtım şirketlerinde ihtiyaç belirlenmesi, mevcut durum tespiti, buluş kavramı, patentlenebilirlik şartları, patent tescil süreçleri, sunum dili ve teknikleri, etkili konuşma gibi farklı alanlarda eğitimler verildi. 2. dönem proje sunumlarına 16 ekip katıldı. Ön değerlendirme sonunda ilk üçe giren projeler Samsun Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Salon’da ödüllerine kavuştu.

Ar-Ge Maraton’da Ödüller Sahiplerini Buldu

**”Enerji, modern dünyanın temel taşlarından biridir”**

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal açılış konuşmasında, “Yaşadığımız dünyada eğer teknoloji kullanamıyorsanız, teknoloji ile kullanılmaya mahkûmsunuz demektir. AR-GE’yi analiz etmek, sorunu tespit etmek ve düşünceler üretmek işin başlangıç noktasıdır. Düzenlenen etkinlik belki de örnek olarak gösterebileceğimiz bir çalışmadır. Söz konusu olan AR-GE’nin politikaya dönüştürülmesi için bu süreci yöneten bir yapının ortaya çıkması gerekiyor. Bu bağlamda kurumlar arasında en temel rolü üniversiteler üstleniyor. Özellikle YÖK Başkanımızın himayelerinde üniversiteler şu anda kendileri ile rekabet halinde” dedi.

YEDAŞ Dağıtım Direktörü Kışla, programda yaptığı konuşmada, “Bugün, AR-GE ve İnovasyon Proje Yarışması’nın heyecan verici bir kapanış töreninde bir araya geldik. 12 farklı üniversitenin katılımı ile YEDAŞ ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) iş birliğinde düzenlenen bu yarışma, genç girişimcilerimizin özgün projelerini sergileme fırsatı buldukları bir platform oldu. Enerji, modern dünyanın temel taşlarından biridir ve doğru kullanımı ve dağıtımı, sürdürülebilirlik ve ekonomik kalkınma açısından kritik öneme sahiptir. Bu yarışma, enerji ve enerji dağıtımıyla ilgili yenilikçi çözümler sunarak bu alanda devrim niteliğinde adımlar atmayı amaçlamaktadır” şeklinde konuştu.

Derece elde eden yarışmacılara para ödülü

Video gösterimi yapılan program sonunda; Doç. Dr. Kadir Mert Döleker, ‘Atık Cüruf Malzemelerle Elektrik Hat Direklerinin Korozyon Direncinin Artırılması’ adlı projesiyle birinci olarak 50 bin TL’lik ödülün sahibi oldu. Prof. Dr. Özgür Demircan, Onur Fakı ve Emir Yıldırım, ‘Miselyum-Kalsiyum Karbonat (CaCO3)-Silan Katkılı Yanmaz PVC Kompozit Kablo Geliştirilmesi’ adlı projeleri ile ikinci olarak 30 bin TL’lik ödüle ayık görüldü. Doç. Dr. Recep Çakmak ve Araştırma Görevlisi Burhan Hükümen ise ‘Elektromanyetik Girişime Karşı Yapısal Bağışıklığı Yüksek, Düşük Güç Tüketimine Sahip, Geniş Bant Aralıklı Yerli Gerilim Sensörü’ adlı projeyle üçüncü olarak 15 bin TL’lik ödülün sahibi oldu.

Ar-Ge Maraton’da Ödüller Sahiplerini Buldu

Programa ayrıca OMÜ Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi İdris Sancaktar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP