Ca1685E865Deb12Fd0B4B45E4E017A9F.jpg
  • Habercimiz
  • Politika
  • Bakan Özhaseki: “Kentsel dönüşümü kendisine iş edinen bir tane CHP’li belediye başkanı görmedim”
24 okunma

Bakan Özhaseki: “Kentsel dönüşümü kendisine iş edinen bir tane CHP’li belediye başkanı görmedim”

ABONE OL
12 Mart 2024 18:22
Ca1685E865Deb12Fd0B4B45E4E017A9F.jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

**Bakan Özhaseki: “CHP’li Belediyeler Kentsel Dönüşüme Karşı”**

**Türkiye’nin Deprem Riski**

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki Eskişehir ziyaretinde, Türkiye’nin deprem riski altında olduğunu ve kentsel dönüşümün bu riski azaltmanın tek yolu olduğunu vurguladı. Bakan Özhaseki, ülkenin riskli fay hatları üzerinde bulunduğuna ve depremlerin kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti.

**Kentsel Dönüşümün Önemi**

Bakan Özhaseki, kentsel dönüşümün depremlere karşı korunmanın anahtar olduğunu ifade etti. Dönüşümün, riskli binaların yenilenmesini, konutların güvenli hale getirilmesini ve altyapının güçlendirilmesini içerdiğini söyledi.

**CHP’li Belediyelerin Tutumu**

Bakan Özhaseki, CHP’li belediyelerin kentsel dönüşüme karşı çıktığını öne sürdü. Bu belediyelerin papağan gibi “kentsel dönüşüme değil, rantsal dönüşüme karşıyız” söylemini tekrarladıklarını belirtti. Bakan Özhaseki, belediyelerin vatandaşların güvenli konutlarda yaşaması için çalışması gerektiğini vurguladı.

**Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Eleştirisi**

Bakan Özhaseki, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ni eleştirerek, depreme karşı önlem almak yerine heykel dikme ve davalar açma gibi eylemlere odaklandığını söyledi. Bakan, belediyenin binlerce riski binanın dönüşümünü engellediğini ve vatandaşların yaşam hakkını görmezden geldiğini ifade etti.

**TOKİ Mağdurları**

Bakan Özhaseki, “TOKİ mağdurları” platformunun muhalefetin tahrikiyle oluşturulduğunu ve seçim öncesi gündemi karıştırmak amacı taşıdığını söyledi. Bakan, TOKİ’nin Türkiye genelinde 175 bin konut inşa ettiğini ve vatandaşların asgari ücretin dörtte biriyle ev sahibi olduklarını dile getirdi.

**Mağduriyetlerin Çözümü**

Bakan Özhaseki, gerçek mağduriyetler olduğunu ve bunların çözüleceğini, vatandaşların kendileriyle görüşebileceğini söyledi. Bakan, KDV ve sosyal güvenlik primleri konusunda çalışmalar yapıldığını ve müjdeli haberlerin yakında gelebileceğini belirtti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP