D8Ebf38A62D1Ac6547De9A9Ac5C34571.Jpg
30 okunma

HAVELSAN geliştirdiği yerli yapay zeka platformu MAIN’i tanıttı

ABONE OL
1 Şubat 2024 18:34
D8Ebf38A62D1Ac6547De9A9Ac5C34571.Jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

**HAVELSAN, Yerli ve Milli **yapay zekâ** Platformu **MAIN**’i Tanıttı**

Havelsan Geliştirdiği Yerli Yapay Zeka Platformu Main’i Tanıttı

**HAVELSAN**, **yerli ve milli imkânlarla** geliştirdiği **yapay zekâ platformu MAIN**’i, düzenlenen programla tanıttı.

**HAVELSAN**, **yapay zekâ** ve **bilişim teknolojileri** alanındaki en son yeniliklerini ve **MAIN** ürününü **,HAVELSAN Teknoloji Kampüsü’nde** gerçekleştirilen **Yapay Zeka Konferansı** ile tanıttı. Konferansta **MAIN’in** demo gösteriminin yanı sıra sektörün önde gelen isimlerinin konuşmaları ve etkileşimli oturumlar gerçekleşti.

**HAVELSAN Bilgi ve İletişim Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Ömer Özkan**, **MAIN’in HAVELSAN** tarafından geliştirilen bir **yapay zekâ platformu** olduğuna dikkat çekerek, “**MAIN**, üzerinde kurumların kapalı ağdaki verileri veya internet tabanını açık kaynak veriler toplayarak anlamlı sonuçlar çıkaran büyük bir dil modelidir.” dedi.

**MAIN’in** herhangi bir **API’den** çağrı yapan bir araç olmadığını ve herhangi bir yerle bir bağlantısı bulunmadığını söyleyen **Özkan**, içindeki geliştirilen kodların tamamen ya açık kaynak tabanlı ya da **HAVELSAN** mühendisleri tarafından geliştirildiğini ifade etti. Dolayısıyla herhangi bir bağımlılığı olmadığını söyledi.

**Özkan**, “**Biz HAVELSAN** olarak çoğunlukla kamu kurumlarının ihtiyaçlarına dönük çalışıyoruz. Dolayısıyla kamu kurumlarımızın üzerindeki yükü hafifletmek, vatandaşın kamu kurumuyla olan iletişiminde vatandaş memnuniyetini artıracak hizmetleri sağlamak bizim birincil amacımız. Dolayısıyla da bu alana hizmet edeceğiz öncelikle.” diye konuştu.

**Özkan**, “Bizim mühendislerimizin yeteneği oldukça iyi. Biz bu çalışmaları dünyayla eş zamanlı olarak yapabilecek durumdayız. Kendilerini bu alanda geliştirmek isteyen arkadaşları bu yıl içerisinde açacağımız **MAIN Akademi**’ye de bekliyoruz. Onlara burada kişisel gelişimlerini sağlayacak, aynı zamanda da üretmelerine imkân sağlayacak bir laboratuvar ortamı sunacağız. Meraklı olan arkadaşları bekleriz.” diye konuştu.

**Özkan**, **MAIN’in** yıl içerisinde kamu kurumlarında kullanılacağını belirterek, “Başta **Milli Savunma Bakanlığımız** olmak üzere **Maliye Bakanlığı** ve **Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı**yla görüşmelerimiz var. Buralarda yerini alacak diye umut ediyoruz. Önümüzdeki yıllarda daha da yaygınlaşacağını düşünüyoruz” dedi.

Havelsan Geliştirdiği Yerli Yapay Zeka Platformu Main’i Tanıttı

**HAVELSAN’ın Yapay Zekâ Çalışmaları**

**HAVELSAN**, kurulduğu günden bu yana **yapay zekâ** alanında önemli çalışmalar yürütüyor. Şirket, 2019 yılında **MAIN** adında bir **yapay zekâ platformu** geliştirdi.

**MAIN**, kurumların kapalı ağdaki verileri veya internet tabanını açık kaynak veriler toplayarak anlamlı sonuçlar çıkaran büyük bir dil modelidir. **MAIN** herhangi bir **API’den** çağrı yapan bir araç değildir. Herhangi bir yerle bir bağlantısı yoktur. İçerisinde geliştirilen kodlar tamamen ya açık kaynak tabanlı ya da **HAVELSAN** mühendisleri tarafından geliştirilmiştir. Dolayısıyla herhangi bir bağımlılığı yoktur.

**HAVELSAN**, **MAIN** platformunu kamu kurumlarına yönelik olarak kullanmayı planlıyor. Şirket, platformun kamu kurumlarının iş yükünü hafifleteceğini ve vatandaşların kamu kurumlarıyla olan iletişimini kolaylaştıracağını düşünüyor.

**HAVELSAN**, ayrıca **MAIN** platformunu kullanarak yeni **yapay zekâ** uygulamaları geliştirmeyi planlıyor. Şirket, platformun eğitim, sağlık ve finans gibi alanlarda kullanılabileceğini düşünüyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP