558A6F0358749Abd16B29F5Ca9Be8F24.Jpg
22 okunma

MİDLAS, TCG İstanbul’dan ilk atışını başarıyla gerçekleştirdi

ABONE OL
12 Mart 2024 14:07
558A6F0358749Abd16B29F5Ca9Be8F24.Jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Deniz Kuvvetleri’ne Millî Dikey Atım Sistemi (MİDLAS) ile Güç

**Savunma Sanayii Başkanlığı** (SSB) ve **Roketsan** tarafından yürütülen proje kapsamında, **MİDLAS**, Türk Deniz Kuvvetleri’ne bağlı **TCG İstanbul** fırkateyninden ilk kez füze ateşledi. Bu başarı, ülkemizin savunma sanayisinde önemli bir kilometre taşı olarak kayıtlara geçti.

MİLGEM Gemilerine Kritik Destek

SSB tarafından başlatılan **MİLGEM Beşinci, Altıncı, Yedinci ve Sekizinci Gemiler Dikey Atım Sistemi Tedariki Projesi** kapsamında geliştirilen MİDLAS, Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına yönelik olarak hayata geçirildi. MİDLAS, **TCG İstanbul**’a entegre edilerek yapılan testlerde **HİSAR-D RF Füzesi**’ni başarıyla fırlattı. Bu atış, Türkiye’de ilk kez millî bir hava savunma füzesinin millî bir lançerden deniz platformundan ateşlenmesini sağladı.

Türk Savaş Gemilerine Güvenilir Hava Savunma

Proje kapsamında ilerleyen dönemlerde **SİPER, SAPAN** ve **ATMACA Füzeleri**’nin de MİDLAS’tan atılması planlanıyor. Ayrıca, uzun menzilli diğer güdümlü mermiler de gelecekte MİDLAS’tan fırlatılabilecek. Bu gelişmeler, Türk deniz kuvvetlerinin vurucu gücünü önemli ölçüde artıracak ve ülkenin hava savunma kabiliyetlerine önemli katkılar sağlayacak.

Yerli ve Millî Çözümlerle Güçlüyüz

**Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün**, projenin önemini vurgularken “Silahlı Kuvvetlerimizin dışa bağımlılığını azaltmaya ve kritik ihtiyaçlarını yerli ve millî çözümlerle karşılamaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı. Görgün, projeye katkıda bulunan **Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Roketsan, Aselsan, Havelsan** ve **STM** firmalarını tebrik etti ve “Savaş gemilerimizden ‘dikey atım yeteneği’ ve bu sayede Donanmamızın kazandığı ‘millî hava savunma şemsiyesi’ ülkemize hayırlı olsun!” dedi.

Türk Deniz Kuvvetleri’nin Vurucu Gücü Artıyor

Atış testlerinde, **TCG İstanbul**’un millî savaş yönetim sistemi **ADVENT** başta olmak üzere diğer tüm gemi radar/sensör ve atış kontrol sistemlerinin entegre bir şekilde kullanılması başarıyla gerçekleştirildi. Bu sayede, HİSAR-D RF Füzesi’nin TCG İstanbul’dan güvenli ayrılma testi de başarıyla tamamlandı.

Bu gelişmeler, Türk Deniz Kuvvetleri’nin gücüne güç katıyor ve ülkenin savunma sanayisinde elde ettiği başarıları bir kez daha gözler önüne seriyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP