A6Cd3F2D606D659B852Eb6E3E7Fa4Dc7.Jpg
23 okunma

Portekiz’deki seçimleri merkez sağ ilk sırada tamamladı

ABONE OL
11 Mart 2024 11:58
A6Cd3F2D606D659B852Eb6E3E7Fa4Dc7.Jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Portekiz’de Erken Genel Seçim Sonuçlandı: Merkez Sağ İttifak Lider

Portekiz’deki Seçimleri Merkez Sağ Ilk Sırada Tamamladı

Portekiz’de dün gerçekleştirilen erken genel seçimlerde merkez sağ Demokratik İttifak (AD), 79 sandalyeyle ilk sırayı aldı. AD, en yakın rakibi Sosyalist Parti’yi (PS) sadece 2 sandalyeyle geçse de tek başına hükümet kurmak için gereken çoğunluğa ulaşamadı.

Eski Başbakanın Yolsuzluk İddiaları Seçimlere Yansıdı

Portekiz’deki Seçimleri Merkez Sağ Ilk Sırada Tamamladı

Erken seçim kararı, 9 yıldır ülkeyi yöneten eski Başbakan Antonio Costa’nın yakın çevresindeki yolsuzluk iddialarının ardından verilmişti.

Aşırı Sağ Chega Mecliste Kuvvetini Artırdı

Portekiz’deki Seçimleri Merkez Sağ Ilk Sırada Tamamladı

Seçimlerde, aşırı sağcı Chega Partisi meclisteki sandalye sayısını dört katına çıkararak 48 milletvekiline ulaştı. Sağ partilerin toplamdaki sandalye sayısı ise merkezin sol partilerini geçti.

AD Lideri Hükümet Kurma İsteğini Dile Getirdi

AD lideri Luis Montenegro, seçimleri kazandıklarını açıkladı ancak daha önce desteklerini reddettiği Chega Partisi’nin desteği olmadan hükümet kurup kuramayacağı belirsiz. Montenegro, “AD seçimleri kazandı. Meclisteki partiler sorumluluk alarak hareket etmeli ve Portekiz halkının isteklerine uymalı” dedi.

Sosyalist Parti Genel Vergi İndirimine Direndi

PS lideri Pedro Nuno Santos, seçimleri ikinci sırada tamamladıklarını kabul etti ancak AD’nin genel vergi indirimlerini içeren tasarısını desteklemeyi reddetti.

Chega Partisi Hükümet Kurulmasına Katılmaya Hazır

Chega lideri Andre Ventura, partisinin bir sonraki hükümetin kurulmasına yardımcı olmaya hazır olduğunu belirterek, “Portekizliler, Chega ile AD hükümeti istediklerini açıkça gösterdi” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP