Ee7A90Eb4Ddc0A7Ad25Af2C45F37104B.jpg
50 okunma

Türkiye’nin ilk astronotu Gezeravcı: “Bu bir hikayenin başlangıç noktasıydı”

ABONE OL
2 Şubat 2024 19:03
Ee7A90Eb4Ddc0A7Ad25Af2C45F37104B.jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

**Türkiye’nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan Uğurlandı**

Türkiye’nin Ilk Astronotu Gezeravcı: “Bu Bir Hikayenin Başlangıç Noktasıydı”

Türkiye‘nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Axiom-3 uzay misyonu kapsamında 14 gün geçirdiği Uluslararası Uzay İstasyonu‘ndan (ISS) uğurlandı.

20 Ocak’ta ISS’e bağlanan Gezeravcı ve 3 ekip arkadaşına bugün düzenlenen uğurlama töreninde, Gezeravcı ekip arkadaşlarına ve ISS’te bulunan tüm astronot ve kozmonotlara teşekkür etti.

Gezeravcı, yaptığı açıklamada, “Gurur duyduğumuz 100. yılımızda insanlı uzay misyonuna adım atma konusundaki cesur ve azimli kararları için Türkiye Cumhuriyeti’ne de teşekkür etmek istiyorum. Gurur duyduğumuz tarihimizin devamı niteliğinde, adım attığımız yeni Türkiye yüzyılında icra ettiğimiz Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevini gerçekleştirmiş olmaktan büyük onur ve mutluluk duyuyorum” dedi.

Türkiye’nin Ilk Astronotu Gezeravcı: “Bu Bir Hikayenin Başlangıç Noktasıydı”

Gezeravcı, “Gerçekleştirdiğimiz bu görevin geleceğimizin teminatı, sevgili gençlerimiz için ilham verici bir başlangıç olmasını diliyorum. Bu bir hikayenin başlangıç noktasıydı, bir yere varış noktası değil. Bundan sonraki yolumuz tüm milletimize hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

**Axiom-3 Uzay Görevi Başarıyla Tamamlandı**

19 Ocak’ta fırlatılan Axiom-3 uzay misyonu, bugün başarıyla tamamlandı. Gezeravcı ve 3 astronotu taşıyan Dragon uzay aracı, yaklaşık 36 saat süren uzay yolculuğunun ardından 20 Ocak’ta ISS’ye ulaşmıştı.

Ekip, ISS’te 14 gün boyunca 13 farklı bilimsel deney gerçekleştirdi. Deneyler arasında, mikro yerçekiminin insan vücudu üzerindeki etkileri, uzayda bitki yetiştirme yöntemleri ve yeni uzay teknolojileri yer aldı.

Gezeravcı ve diğer astronotlar, bugün Dragon uzay aracıyla Dünya’ya geri döndüler. Astronotlar, yaklaşık 24 saat sürecek bir yolculuğun ardından yarın ABD’nin Florida eyaletine iniş yapacaklar.

Türkiye’nin Ilk Astronotu Gezeravcı: “Bu Bir Hikayenin Başlangıç Noktasıydı”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP