5Be344Ebc7D5B95Fc1B7A3D9713Dd5C7.Jpg
285 okunma

Alaşehir’de sorgum otu yetiştirilmeye başlandı

ABONE OL
3 Nisan 2024 10:03
5Be344Ebc7D5B95Fc1B7A3D9713Dd5C7.Jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Manisa Alaşehir’de Çiftçilere Sorgum Otu Tohumu Desteği

Alaşehir’de Sorgum Otu Yetiştirilmeye Başlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Manisa Alaşehir ilçesinde Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında hayvancılıkta yem ihtiyacının karşılanması amacıyla çiftçilere yüzde 75 hibe destekli sorgum-sudan otu tohumu dağıtmaya başladı.

Yem İhtiyacını Karşılamak ve Tarım Arazilerini Etkin Kullanmak

TAKEP projesi, hayvancılıkta sürdürülebilirliği sağlamak, silaj veya otlatma yoluyla kaba yem ihtiyacını karşılamak ve yem girdilerini azaltmak hedefleniyor.

Alaşehir’de Sorgum Otu Yetiştirilmeye Başlandı

İlk Destek Alaşehirli Çiftçiye

Alaşehirli çiftçi Yaşar Moray, projeden ilk hibe desteğini alan kişi oldu. Moray, yüzde 25’lik çiftçi katkısıyla sondum otu tohumlarını teslim aldı.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Musa Akkaynak, TAKEP kapsamında yüzde 75 hibeli sorgum-sudan otu tohumu dağıtımının başladığını belirterek, “Yeşil ve kuru ot, silo yemi amacıyla yetiştirilen sondom otu, kurağa ve sıcağa dayanıklıdır. Süt sığırlarının beslenmesinde kullanılabilir ve büyük fayda sağlar” dedi.

Alaşehir’de Sorgum Otu Yetiştirilmeye Başlandı

Çiftçilere Fayda Sağlayan Destek

Yaşar Moray, kendi hayvanları için yem bitkileri ürettiğini belirterek, “Hayvanlarımızı doğal olarak besleyerek kendi yem ihtiyacımızı karşılıyoruz. Bu destek sayesinde kendi arazilerime sondom otu ekip hayvanlarımı daha doğal besleyebileceğim” ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bu desteğinden faydalanmak isteyen çiftçilerin, ilçe tarım müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekiyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP