D52Ceed023Bbd74444Fe10Ebc3B415Dc.jpg
26 okunma

BTSO’da yılın ilk meclis toplantısı gerçekleştirildi

ABONE OL
31 Ocak 2024 12:39
D52Ceed023Bbd74444Fe10Ebc3B415Dc.jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda (BTSO) Yılın İlk Meclis Toplantısı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) yılın ilk meclis toplantısı, Oda Hizmet Binası’nda gerçekleşti. Toplantıda, hayatını kaybeden BTSO Meclis Üyesi Şener Göngör dualarla anıldı.

Btso’da Yılın Ilk Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

BTSO Başkanı İbrahim Burkay, yeni yılın ilk ayının geride kaldığını belirterek, artan finansman maliyetleri ve zorlu rekabet şartlarının, üretim, ticaret ve ihracat üzerinde etkili olmayı sürdürdüğünü söyledi.

Başkan Burkay, sektörel buluşmalarda BTSO üyeleri tarafından aktarılan tüm sorunlara büyük bir hassasiyetle yaklaştıklarını dile getirdi.

“Ektiğimiz Tohumların Meyvesini Topluyoruz”

İbrahim Burkay, daha güçlü bir Bursa hedefi doğrultusunda bilgiyi üretimde de kullanmak zorunda olduklarını vurgulayarak, “Üniversitedeki akademik yaklaşımın ve bilginin üretime aktarılması gerekiyor. Özellikle üretimde hep dillendirdiğimiz orta yüksek ve ileri teknolojili ürün gamının çoğalması ancak bu şekilde olacak.” dedi.

Btso’da Yılın Ilk Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

Burkay, BTSO tarafından kurulan BUTEKOM’un, Türkiye’nin en büyük araştırma ve mükemmeliyet merkezlerini bünyesinde bulunduran bir yapıya kavuştuğunu kaydederek, “Merkezi Kore Tekstil Enstitüsü – KTDI ve Franhoufer gibi hem teknik tekstillerde hem de ileri malzemeler alanında araştırma merkezi hüviyetinin dışında üretim merkezi olarak sektörlerimize hizmet sunduk.” ifadelerini kullandı.

“Üniversite-Sanayi İşbirliği Aratacak”

Başkan Burkay, 10 yıldır meclis üyeleriyle birlikte ektikleri tohumların meyvelerini topladıklarını vurgulayarak, “Bu yatırımlar, güçlü olarak hissettiğimiz birçok sektördeki değişim ve dönüşümü gerçekleştirecek yapılardır. Bizler iş dünyası olarak güçlü ve nitelikli bir dönüşümü gerçekleştirmek zorundayız.” dedi.

Btso’da Yılın Ilk Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

Burkay, Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) ULUTEK ve Teknoloji Transfer Ofisi’nin (TTO) genel kurullarını gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, TTO’ların yüzde 100’ünün artık ULUTEK’in ortaklığına geçtiğini söyledi. Burkay, önümüzdeki dönemde ULUTEK ve BUÜ ile çok daha yakın çalışmalar yapılacağını bildirdi.

“GUHEM, Uzay Çalışmalarında Öncü Merkezler Arasında”

Başkan Burkay, Türkiye’nin uzay temalı eğitim merkezi GUHEM’de geçtiğimiz hafta önemli bir etkinlik gerçekleştirildiğini hatırlattı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın, Türkiye’nin ilk insanlı uzay misyonunu gerçekleştiren Alper Gezeravcı ile video konferans yöntemi ile GUHEM’de görüştüğünü belirten Burkay,Cumhurbaşkanımızın ardından uluslararası uzay istasyonu ile ilk canlı bağlantı GUHEM’den gerçekleştirildi. Bugün alanında dünyanın sayılı merkezlerinden biri olan GUHEM, ülkemizin Milli Uzay Programı’nın en önemli çıktılarından biri konumunda. Bundan 11 yıl önce ‘Türkiye’nin gökmeni Bursa’dan çıkacak’ iddiasıyla hazırladığımız Bursa Gökmen Projemizin ulaştığı nokta, hepimiz için büyük bir gurur vesilesi oldu. BTSO meclisimizin aldığı kararlar doğrultusunda hayata geçirdiğimiz GUHEM, artık Türkiye’nin uzay çalışmalarının en önemli merkezlerinden biri konumunda.” diye konuştu.

Sürdürülebilir Büyüme Hedefiyle Çalışacağız

BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur, Türkiye’de ve dünyada üzücü olaylarla geçen 2023 yılını geride bıraktıklarını belirterek, “İş dünyamızın daha fazla ihracat, üretim, istihdam ve yatırım yapmasını sağlayacak yapısal reformların hayata geçirilmesi büyük bir önem arz ediyor. İş dünyamızın kararlılığı ve devletimizin destekleriyle yaşanan tüm zorluklara rağmen sürdürülebilir bir büyüme hedefiyle kent ve ülke ekonomimizi ileriye taşıyacak adımları hep birlikte atacağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP