6442804D8324E7E5Ae7Dfb99Bbbe9Cfc.jpg
  • Habercimiz
  • Ekonomi
  • DENİB Akademi’de karbon ayak izi ve yeşil mutabakat konuşuldu
17 okunma

DENİB Akademi’de karbon ayak izi ve yeşil mutabakat konuşuldu

ABONE OL
1 Şubat 2024 12:51
6442804D8324E7E5Ae7Dfb99Bbbe9Cfc.jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DENİB Akademi’de Karbon Ayak İzi ve Yeşil Mutabakat Konuşuldu

DENİB Akademi faaliyetleri çerçevesinde gerçekleştirilen “Akademi Girişimci” kapsamında “Sürdürülebilirlik Yolculuğunda Karbon Ayak İzi ve Yeşil Mutabakat Bilgilendirme Toplantısıeğitmen Pınar Kocabay Çiftçi tarafından Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Hizmet Binasında düzenlendi. Akademi Girişimci oluşumu kapsamında, küresel çapta yaşanan sürdürülebilirlik gelişmeleri çerçevesinde firmaların yakından izlediği konular olan karbon ayak izi ve Yeşil Mutabakat ele alındı.

Ülkemizin sürdürülebilirlik gündemini oldukça ilgilendiren Yeşil Mutabakat ile Avrupa’nın 2050 yılına kadar iklim nötr olma hedefi doğrultusunda Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması gibi uygulamalara uyum süreci ülke ihracatı için büyük önem taşıyor.

Toplantıda, özellikle yeşil dönüşümün hızlanmasının önem arz ettiği günümüz dünyasında, sürdürülebilirlik, karbon ayak izi, su ayak izi ve sera gazı emisyonu, yeşil mutabakat, sınırda karbon düzenlemesi, ihracatımıza etkileri konu başlıkları üzerinde duruldu.

Yapılan bilgilendirmelerin ve paylaşımların ardından soru-cevap bölümüyle süren toplantıya katılım oldukça yoğundu.

Deni̇b Akademi’de Karbon Ayak Izi Ve Yeşil Mutabakat Konuşuldu

Karbon Ayak İzi Nedir?

Karbon ayak izi, bir ürün veya hizmetin yaşam döngüsü boyunca atmosfere salınan sera gazlarının toplam miktarıdır. Bu, ürünün üretimi, kullanımı ve bertarafı sırasında salınan sera gazlarını içerir. Karbon ayak izi, genellikle karbondioksit eşdeğeri (CO2e) olarak ölçülür.

Deni̇b Akademi’de Karbon Ayak Izi Ve Yeşil Mutabakat Konuşuldu

Yeşil Mutabakat Nedir?

Yeşil Mutabakat, Avrupa Birliği’nin (AB) 2050 yılına kadar iklim nötr hale gelme hedefine ulaşmak için hazırladığı bir eylem planıdır. Bu plan, enerji, ulaştırma, tarım ve ormancılık gibi sektörlerde sera gazı emisyonlarını azaltmayı, yenilenebilir enerji kullanımını artırmayı ve enerji verimliliğini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca plan, Avrupa’nın doğal kaynaklarını korumak ve biyolojik çeşitliliği desteklemek için de önlemler içermektedir.

Deni̇b Akademi’de Karbon Ayak Izi Ve Yeşil Mutabakat Konuşuldu

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP