9Aa020C1Ec2F3B0590465E1Fc0215774.Jpg
  • Habercimiz
  • Ekonomi
  • Depremzede gelin ve görümce yöresel yemekler yaparak aile ekonomisine katkıda bulunuyor
19 okunma

Depremzede gelin ve görümce yöresel yemekler yaparak aile ekonomisine katkıda bulunuyor

ABONE OL
3 Şubat 2024 09:24
9Aa020C1Ec2F3B0590465E1Fc0215774.Jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

**Kahramanmaraş’ta Depremzede Gelin ve Görümce, Yöresel Yemekler Yaparak Aile Ekonomisine Katkıda Bulunuyor**

Kahramanmaraş‘ta 6 Şubat depremlerinin ardından aile ekonomilerine katkıda bulunmak isteyen gelin ve görümce, yöresel ev yemeklerini yaparak geçimlerini sağlıyor.

**Onikişubat** ilçesi Sakarya konteyner kentte Kahramanmaraş’a ait olan yöresel ürünleri yaparak satışını yapan 2 çocuk annesi Aysel Akgün (44) ve 3 çocuk annesi Selma Akgün (39), konteyner iş yerlerinde yöresel yemekler yaparak hizmet veriyor.

Depremde iş yerlerinin yerle bir olduğunu belirten Akgün, “Depremden sonra kendi çabalarımızla toparladığımız iş yerimizde el emeğimiz olan ve tamamen doğal olan ürünleri yaparak kendi ayaklarımız üzerinde durmaya çalışıyoruz” dedi.

**Kahramanmaraş**’a ait kültürel yemekleri tanıtmaya çalıştıklarını söyleyen görümce Aysel Akgün Üzüm, “Biz depremden dolayı iş yerimizi kaybettik. Depremde enkaz altında kaldı, hiçbir şeyimizi kurtaramadık. Makinalarımızı alamadığımız için ve maddi olarak zorlandığımız için şuan yöresel yemekler yapıyoruz. Kahramanmaraş’a ait kültürel yemeklerini tanıtmaya çalışıyoruz. Reçel çeşitleri, turşu, mumbar dolması, kuru dolma, pekmez, gözleme gibi yöresel yemekler yaparak kendi ayaklarımız üzerinde durmaya çalışıyoruz. Deprem öncesi borçlarımız vardı onları ödemeye çalışıyoruz. Bir bayan olarak herkesin çalışmasını tavsiye ediyorum. Deprem sonrası toparlanma evresindeyiz. Çalışanlarımız ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Biz kendi ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyoruz. Biz şu an hayattayız ve her şey için şükrediyoruz” dedi.

Depremden sonra birkaç ay kendilerine gelemediklerini söyleyen gelin **Selma Akgün**, “Daha önce bir iş yerimiz vardı ve eşimle birlikte çalıştırıyordum. Depremde iş yerimiz gitti, enkaz altında kaldı. İş yerimizi, arkadaşlarımızı, arkadaş camiamızın çoğunu kaybettik. Konteyner içerisinde yöresel yemekler üzerine iş kurmaya karar verdik. İyi ki de bu kararı vermişiz. Depremden sonra birkaç ay kendimize gelemedik. Evde durmakla daha kötü oluyorduk. Yöresel yemekleri üzerine işimizi kurduk. Buradaki ürünler tamamen el emeği göz nuru. Her şeyi kendi çabamızla yapıyoruz. Buradaki ürünlerin tamamı doğal. Kendimiz yapıyoruz, kendimiz üretiyoruz. Tarhana yapıyoruz, içli köfte yapıyoruz, reçel çeşitleri, mumbar ve turşularımızı bulunduruyoruz. Çoğunlukla ev yemeği yapıyoruz. İşlerimiz şu an gayet iyi gidiyor” ifadesini kullandı.

Depremzede Gelin Ve Görümce Yöresel Yemekler Yaparak Aile Ekonomisine Katkıda Bulunuyor

**Depremzede Gelin ve Görümcenin Yöresel Yemekleri Çok Seviliyor**

Kahramanmaraş‘ta depremzede gelin ve görümcenin yaptığı yöresel yemekler, vatandaşlar tarafından oldukça beğeniliyor. Konteyner iş yerlerine gelen müşteriler, lezzetli yemekleri afiyetle yiyor ve gelin ve görümceye teşekkür ediyor.

Depremzede gelin ve görümce, yaptıkları yöresel yemeklerle aile ekonomilerine katkıda bulunurken, aynı zamanda Kahramanmaraş’ın kültürel yemeklerini de tanıtıyorlar. Bu sayede, depremin yaralarını sarmak için önemli bir adım atıyorlar.

Depremzede Gelin Ve Görümce Yöresel Yemekler Yaparak Aile Ekonomisine Katkıda Bulunuyor

**Depremzede Gelin ve Görümcenin Azmi Örnek Oluyor**

Kahramanmaraş‘ta depremzede gelin ve görümcenin azmi, herkese örnek oluyor. Depremin yıkıcı etkilerine rağmen, hayata sımsıkı tutunmuşlar ve aile ekonomilerine katkıda bulunmak için yöresel yemekler yapmaya başlamışlar.

Gelin ve görümcenin azmi, depremden etkilenen diğer kişilere de ilham veriyor. Onlar, yaşadıkları zorluklara rağmen, hayata yeniden başlamanın ve ayakta durmanın mümkün olduğunu gösteriyorlar.

Depremzede Gelin Ve Görümce Yöresel Yemekler Yaparak Aile Ekonomisine Katkıda Bulunuyor

**Depremzede Gelin ve Görümcenin Hikayesi Umut Veriyor**

Kahramanmaraş‘ta depremzede gelin ve görümcenin hikayesi, herkese umut veriyor. Depremde her şeylerini kaybetmiş olmalarına rağmen, hayata tutunmuşlar ve ayakta kalmayı başarmışlar.

Gelin ve görümcenin hikayesi, zorluklara rağmen umudun asla tükenmeyeceğini gösteriyor. Onlar, yaşadıkları zorluklara rağmen, hayata yeniden başlamanın ve mutlu olmanın mümkün olduğunu gösteriyorlar.

Depremzede Gelin Ve Görümce Yöresel Yemekler Yaparak Aile Ekonomisine Katkıda Bulunuyor

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP