Efcb90Ecf9D5D329Aba7D2Cb0427Aec9.Jpg
22 okunma

Finansal sigortalar sektöre yeni soluk getirecek

ABONE OL
1 Şubat 2024 16:06
Efcb90Ecf9D5D329Aba7D2Cb0427Aec9.Jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Finansal Sigortalar Sektöre Yeni Soluk Getirecek

Ankara Ticaret Odası (ATO) ve Quick Sigorta iş birliği ile 30 Ocak’ta, Ankara’da düzenlenen toplantıda sigortacılıkta yeni ürünler ve finansal sigortalar konuşuldu. “Finansal Market Vizyonu ile Sigortadan Fazlası” temalı toplantıya, TOBB üyeleri, acenteler ve Ankaralı sanayiciler katıldı.

Finansal Sigortalar Sektöre Yeni Soluk Getirecek

Acentelere Yeni Kanallar Açılacak

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sigorta acentelerinin sigorta ile birlikte finansal ürünlerin satışına aracılık etmeleri gerektiği vurgulandı. Kasko ve trafik sigortası arasında sıkışan acentelere de yeni kanallar açılacağı belirtildi. Toplantıda, katılımcılara, bina tamamlama sigortası, fatura koruma sigortası, kefalet sigortası gibi finansal ürünler hakkında bilgiler verildi.

Bina Tamamlama Sigortası ile Yatırımlar Korunacak

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Ülken, sigortada yeni kanallarla acentelerin önünün açılması gerektiğini söyledi. Ülken, sektörün kasko ve trafik sigortasında sıkıştığını kaydetti. Acentelerin önünü açacak yeni alanlar bulunması gerektiğini ifade eden Ülken, şunları söyledi: “Finansal sigortalar bu alanlardan biri. Zaten finansın içerisinde olan sektör biz kredilerde de olalım diyor.”

Kentsel Dönüşüm Projelerinde Bina Tamamlama Sigortası Gündemde

Hakan Ülken, Türkiye’de her yıl 900 bin konuta ihtiyaç olduğunu, özellikle son iki yıldır artan maliyetler, pazardaki daralma ve satın alma paritesindeki düşüş nedeniyle konut arzında sorun olduğuna değinerek, şunları söyledi:

“Sorun çözülmediği müddetçe barınma krizi, kira meseleleri, kiracı ev sahibi problemleri gibi hem ekonomik hem sosyolojik birçok sonuçla karşı karşıya kalıyoruz. Bu noktada da Quick Sigorta, bina tamamlama sigortası ile taşın altına elimi koyuyorum diyor. Bu ürünü de satacak olan acenteler. Bizim TOBB olarak bu işi yapacak olan müteahhitlerimize bu ürünü anlatabilmemiz, regülasyonu sağlamamız gerekiyor.”

Finansal Sigortalar Sektöre Yeni Soluk Getirecek

Sigorta Sektörü Ekonomide Önemli Rol Oynuyor

Ankara Ticaret Odası Yönetim Başkan Yardımcısı Temel Aktay, sigorta sektörünün ekominin gelişiminde önümle rol oynadığını söyledi. Aktay, ekonomi geliştikçe sigorta sektörünün de geliştiğine dikkat çekerek, “Sigorta sektörü dinamik ve günün ihtiyacına göre kendini yenileyen bir sektör” dedi.

Yeni Sigorta Çeşitleri Gündeme Geliyor

Temel Aktay, yeni ihtiyaçların, yeni sigorta türlerini ortaya çıkardığını belirterek, şunları söyledi: “Bunlardan biri de bina tamamlama sigortası. İnşaat sektörü ekonominin lokatif sektörü. Yaklaşık 270 sektörü besliyor. Bina tamamlama sigortası, kentsel dönüşüm faaliyetleri artınca daha çok ihtiyaç duyulan ve gündeme gelen bir konu. İnşaat firmalarını ve konut sahibi olacakları koruyan, yatırımcılara fayda sağlayan bu sigorta sonuçta ülke varlıklarını ve yatırımları koruyarak ekonomiye destekliyor. İstenmeyen olaylar karşısında kimse mağduriyet yaşamıyor. Bu sigorta türü inşaat müteahhitlerini ve emlakçı arkadaşlarımızı yakından ilgilendiriyor. Günümüz koşullarında inşaat şirketleri her türlü riske karşı sigorta şirketi tarafından koruma altına alınmış oluyor.”

Finansal Sigortalar Sektöre Yeni Soluk Getirecek

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP