Ba41F5B4D4A69D80Fd6035D366C4Bf2C.jpg
17 okunma

GAİB’te ihracatta yeni yıla iyi başlangıç

ABONE OL
2 Şubat 2024 14:38
Ba41F5B4D4A69D80Fd6035D366C4Bf2C.jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

GAİB’ten Ocak Ayında Tarihi İhracat Rakamları

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, yeni yılda ihracata iyi bir başlangıç yapıldığını belirterek, “Yılın ilk ayında bu rakamları görmek 2024 hedeflerine ulaşmaktaki kararlılığımızı ve azmimizi ortaya koyuyor” dedi.

Gai̇b’te Ihracatta Yeni Yıla Iyi Başlangıç

Gaziantep Ocak Ayında İhracatını %2,8 Artırdı

Ocak ayında Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) iştigal sahasında yer alan Malatya’da açıklanan ihracat rakamlarına göre, bölgenin lokomotif ihracat şehri Gaziantep, Ocak ayında ihracatını yüzde 2,8 artırarak 814,3 milyon dolara ulaştı. Bölgenin tamamında ise Ocak ayında yüzde 2,9 artışla 956,5 milyon dolar ihracat kayda alındı. Bu rakamlarla hem GAİB hem Gaziantep tarihinin en yüksek Ocak ayı ihracatını gerçekleştirmiş oldu.

Gai̇b’te Ihracatta Yeni Yıla Iyi Başlangıç

Depreme Rağmen İhracatta Topamavarma Başladı

Kileci, depremin üzerinden birkaç gün sonra bir yıl geçmek üzere olduğunu belirterek, geriye dönüp bakıldığında toparlanmanın kalıcı hale gelmeye başladığının görüldüğünü söyledi. Hala yapılacak çok iş olsa da bölge insanının gayretli oluşunun ihracat rakamlarına da yansıdığını ifade eden Kileci, “Yeni yılın ilk ayında ihracatçılarımız 174 ülkeye ihracat yapmış durumda” dedi.

Gai̇b’te Ihracatta Yeni Yıla Iyi Başlangıç

İhracatımıza Sürdürülebilirlik Katılacak

GAİB‘in gelecek dönem faaliyetleri hakkında da bilgi veren Kileci, “İhracatımızı artırmak ve tabana yaymak için 4 Birliğimiz 2024’te de faaliyetlerine devam ediyor” dedi. Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği üyelerinin tekstil ve moda alanındaki öncü fuarlardan olan Premiere Vision Paris fuarına katılım sağlayacağını belirten Kileci, Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ve Kuru Meyve İhracatçıları Birliği üyelerinin Şubat ayında düzenlenecek sektörünün uluslararası düzeyde en önemli fuarı olan Gulfood‘da yer alacaklarını söyledi. Kileci, Halı İhracatçıları Birliği‘nin ise Hindistan ve Moritanya/Senegal sektörel ticaret heyetlerinin hazırlıklarına devam ettiğini belirtti. Kileci ayrıca, 7 Şubat’ta Ticaret Bakanlığı‘nın öncülüğünde “Export Akademi” etkinliğinin birlik binasında gerçekleştirileceğini bildirdi.

Gai̇b’te Ihracatta Yeni Yıla Iyi Başlangıç

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP