06444Fe6E4F85C465B77E56B4D3036A8.Jpg
21 okunma

Meyvesi yüz güldürmedi kabuğu altın oldu

ABONE OL
3 Şubat 2024 09:18
06444Fe6E4F85C465B77E56B4D3036A8.Jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adana’da Narenciye Kabuğu Ekonomisi

Meyvesi Yüz Güldürmedi Kabuğu Altın Oldu

Adana’nın **Koza**n ilçesinde bu yıl **dala**n kalan ve para etmayan **narenciye**nin kabukları kurutulunca kilosu **20 liradan** satılıyor.

Narenciye Kabuğunun Ekonomik Değeri

**Çukurova**’da bu yıl **narenciye** ürünlerinin kilo fiyatı bahçede 1 lira, hatta limonun kilo fiyatı 1 liranın da altına düştü. **Narenciye**nin **meyves**i bu yıl çiftçinin yüzünü güldürmeyince vatandaşlar **kabuğunu** kurutup satmaya başladı. **Koza**n’da **Turunl**u Mahallesi **Konak** köyü sakinleri **ailele**ri ile birlikte limon, portakal ve turunç kabuklarını soymak için seferber oldu.

Meyvesi Yüz Güldürmedi Kabuğu Altın Oldu

Narenciye Kabuğunun Kullanım Alanları

Dalında 1 **lira**dan alıcı bulamayan **narenciye** ürünlerinin **kabukları**nı soyup çamaşır gibi asıp kurutarak kilosunu 18-20 **lira** arasında satmaya başladı. **Narenciye** kabukları kozmetik ve ilaç sanayinde kullanılıyor.

Meyvesi Yüz Güldürmedi Kabuğu Altın Oldu

Narenciye Kabuğu Üretiminin Sosyal Etkisi

Limon, portakal ve turunçları **römorkla**r ile evlerinin bahçesine taşıyan **Turunl**u Mahallesi sakinleri **evle**ri önünde **ailele**ri ile birlikte günlük yaklaşık 200 kilogram **narenciye** ürünün **kabuklarını** önce soyuyorlar ardından kuruması için **çamaşır ipine** bin bir **emek**le diziyor.

Mahalle sakinlerindem **Suza**n Yıldırım burada ziyan **olmamas**ı için limon kabuklarını soyduklarını kaydederek, “Torunlarım getiriyor biz soyup **kurutuyoruz.** Meyvenin fiyatı dalında 1-2 lira, kabuğunu **20 lir**a kadar satıyoruz. Ağaçta kalsa çiçeğine zarar yere dökülse toprağa biz de böyle **ekonomiye** kazandırıyoruz” dedi.

**Ahme**t Yeğenoğlu ise “Her ev yaklaşık 500 kilogram **narenciye** kabuğunu soyarak **ekonomiye** kazandırıyor. Bahçede **dala**nda kalması ağaçlara ve bahçeye büyük zarar. **Çukurova**’da Şuba**t ayında kısa kollu ile geziyoruz. Bir ay sonra **narenciye** çiçek açacak toplanması **lazı**m. Bizde kabuklarını soyarak limon portakal turunçları **ekonomiye** kazandırıyoruz” diye konuştu.

Okulların tatil **olmasın**ı bilen mahallede ki öğrencilerde **ailelerine** narenciye kabuklarını soymada yardım ederek okul **harçlıklarını** çıkarıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP