B4Bafb693Cbc6F6D090A9Cba0505C1D2.Jpg
22 okunma

Sivas’ta ilk, kilosu 150 liradan satışa sunuluyor

ABONE OL
2 Şubat 2024 12:09
B4Bafb693Cbc6F6D090A9Cba0505C1D2.Jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sivas’ta İlk Etlik Tavşan Çiftliği Kuruldu, Kilosu 150 Liradan Satışa Sunuluyor

Sivas’ta Ilk, Kilosu 150 Liradan Satışa Sunuluyor

**Sivas’ta** ilk kez kurulan **etlik tavşan** çiftliği, tatil bölgelerinden yoğun talep görüyor. **Veteriner Hekim Hüseyin Kor** tarafından kurulan çiftlikte yetiştirilen tavşanlar, tatil bölgelerindeki otellerde pişirilerek satışa sunulurken, canlı tavşanların kilosu 150 liradan alıcı buluyor.

Sivas’ta İlk Defa Yapıldı

Veteriner Hekim Hüseyin Kor, “Sivas’ta ilk kez **etlik tavşan** çiftliği kurduk. Türkiye’de birçok örneği var ama Sivas’ta ilk kez biz yaptık. Şuan Türkiye’de çok gelişmiş bir alan değil ama Çin, Fransa gibi ülkelerde geliş durumdadır. Sosyal medya kullanmam ama oradan gören bir arkadaşım fikri getirdi. Biraz inceleme yaptık, gittik yerinde gördük ve büyük bir pazar olacağını düşünüyorum. Arz talep durumuna baktığımızda tavşan eti tüketimi yok denecek kadar az ama ilerde olacaktır. Tavşan etinde kolesterol sıfır oranında zengin bir eti var. Türkiye’de insanlar yavaş yavaş alışacaktır. Bu noktaya geldiğinde kırmızı et sektöründeki açığı kapatacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Sivas’ta Ilk, Kilosu 150 Liradan Satışa Sunuluyor

Tavşanlar Etlik Tavşanlar

Kor, “Doğumdan 120 gün sonrasında yaklaşık 3 kiloya kadar ulaşmış oluyorlar. Antalya ve Adana’dan gelen alıcı arkadaşlar canlı olarak buradan alıyor. Onlarda tatil bölgelerinde bulunan otellere satışa sunuyor. Şuan 120 ile 150 bandında satış fiyatı bulunuyor” dedi.

Tavşan Eti Yenilebilir Bir Büyüklüğe Ulaşması 140 Günü Buluyor

Tavşan eti; proteinler, mineraller ve vitaminler açısından çok zengin bir besinken kolesterol bakımından sıfıra yakın bir özelliği bulunuyor. Tavşanın yenebilecek büyüklüğe ulaşması 140 günü bulurken bir tavşan ortalama 4 kiloya kadar ulaşabiliyor. Hamilelik durumu 1 ay kadar yaşayan tavşanların 5 ila 12 arasında yavrulayabiliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP