A26E3C789C5A8B6731A8Aa2Bd22C3994.Jpg
  • Habercimiz
  • Ekonomi
  • Yalova’daki tersane işçilerinin yüzde 60’ı il dışından geliyor
24 okunma

Yalova’daki tersane işçilerinin yüzde 60’ı il dışından geliyor

ABONE OL
10 Mart 2024 16:03
A26E3C789C5A8B6731A8Aa2Bd22C3994.Jpg
0

BEĞENDİM

ABONE OL

**Yalova Tersanelerinde İşçi Açığı: Yüzde 60 Dışarıdan Getiriliyor**

**Gemi İnşa Müteahhitleri Birliği Eğitim ve Dayanışma Derneği (GİMBİRDER) Başkanı Rüstem İnce**, Yalova’daki tersanelerde çalışan işçilerin yüzde 60’ının il dışından geldiğini belirtti.

**Altınova Konut İhtiyacı Vurgusu**

İnce, Yalova’nın yaklaşık 50-60 bin konut ihtiyacı olduğunu ve işçilerin yüzde 60’ının Tuzla, Gölcük ve İzmit gibi şehirlerden taşımalı sistemle getirildiğini ifade etti. Taşımalı sistemin maliyetli olduğuna dikkat çekerek, “Şu anda tam vakti, pansiyonları ve konutları yaptırmak için. Yalova’nın çalıştırabileceği kişi sayısı 60-70 bin olmalıdır” dedi.

**Nitelikli Eleman Sorunu ve İş Kaybı Riski**

İnce, sektördeki eleman sıkıntısına da değindi. Niteliksiz eleman nedeniyle işlerin azaldığını ve işçi maliyetlerinin arttığını vurguladı. “Bu durum böyle devam ederse, Yalova’da 25 bine kadar kişi işini kaybedebilir. OSB’lerde de eleman bulunamazsa, tersaneler kapanma noktasına gelebilir” diye konuştu.

**Grevler ve Nitelikli Eleman Yetiştirme**

Son dönemdeki tersane grevlerine ilişkin olarak İnce, “Arz talep meselesi var. İşçi sayımızda nitelikli eleman az olduğu için işçilerimiz yüksek maaş talep ediyor. Niteliksiz eleman yüzünden 1 günde yapılacak işi 5 günde yapmaya başladık. Bu da rekabet ortamını bozdu” ifadelerini kullandı.

GİMBİRDER olarak 2 yıllık üniversite, gemi inşa lisesi ve hayat boyu eğitim projeleriyle nitelikli eleman yetiştirmek istediklerini belirtti.

**Taşeronlar ve Düşük Verimlilik**

Derneğin yönetim kurulu üyesi Fikret Kır ise, Hindistan’dan kaynakçıların getirilmesiyle ilgili olarak, “Aynı işi yüzde 70 verimle asgari ücrete yapıyorsa, benim adamım yüzde 40 verimle. Pencerenin öbür tarafından da bakmak gerekiyor” dedi.

Kır, sektörde 100 bin kişinin çalıştığını ve bunun 80 bininin taşeron şirketlerde görev yaptığını söyledi. Taşeron elemanların düşük verimliliği nedeniyle işçi maliyetlerinin arttığını vurguladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP